Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Sondaże: Wcześniejsze wybory nie rozwiążą kryzysu wokół Brexitu

Sondaże: Wcześniejsze wybory nie rozwiążą kryzysu wokół Brexitu
Jeśli Zjednoczone Królestwo nadal będzie członkiem UE, wyborcy planują zmienić swoje preferencje. (Fot. Getty Images)
W okresie trwającego w Wielkiej Brytanii kryzysu wokół Brexitu sondaże wskazują, że przedterminowe wybory, których rozpisania chce premier Boris Johnson, mogą nie rozwiązać problemów, a wręcz je pogłębić. Żadna kombinacja partii raczej nie zdobędzie większości w Izbie Gmin.
Reklama

Gdy deputowani sprzeciwiający się bezumownemu Brexitowi przejęli we wtorek kontrolę nad porządkiem obrad Izby Gmin, premier podjął decyzję o złożeniu w parlamencie wniosku o przedterminowe wybory.

Jednak Izba w środę wniosek ten odrzuciła, a wcześniej - dzięki rozłamowcom z Partii Konserwatywnej Johnsona - poparła projekt ustawy otwierającej drogę do zablokowania bezumownego Brexitu i opóźnienia wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku.

Przeprowadzenie Brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez Johnsona.

Drugi wniosek w sprawie przedterminowych wyborów - w nieco innej formie, wymagającej najpewniej jedynie zwykłej większości - trafi pod obrady jutro, ale opozycyjne ugrupowania już zapowiedziały zachowanie zjednoczonego frontu przeciw tej propozycji. Przeciwnicy Johnsona chcą zmusić premiera do politycznie upokarzającego opóźnienia Brexitu i dopiero wtedy walczyć o głosy wyborców.

Przeprowadzenie Brexitu 31 października br. było najważniejszą z obietnic składanych przez Johnsona. (Fot. Getty Images)

Co więcej, sondaże sugerują, że przedterminowe wybory mogłyby nie tylko nie rozwiązać obecnego kryzysu, ale nawet go pogłębić, bo żadna przewidywalna kombinacja ugrupowań raczej nie może liczyć na większość w Izbie Gmin. To z kolei mogłoby doprowadzić do kolejnych wyborów.

Badania wskazują zresztą, że jeśli Zjednoczone Królestwo nadal będzie członkiem UE, wyborcy planują zmienić swoje preferencje wyborcze: o ile przed 31 października na rządzącą Partię Konserwatywną chciałoby zagłosować 37 proc. wyborców, a na będącą jej głównym rywalem po prawej stronie sceny politycznej Partię Brexitu - ledwie 9 proc., to w razie opóźnienia Brexitu liczby te zmieniają się odpowiednio na 28 proc. i 18 proc.

Podział głosów między torysów a kandydatów Partii Brexitu Nigela Farage'a mógłby sprzyjać opozycji - Partii Pracy, która w obu scenariuszach może liczyć na około 30 proc. głosów, oraz Liberalnym Demokratom, którzy mając około 20-procentowe poparcie mogą próbować przejąć zniechęcony, wielkomiejski i proeuropejski elektorat Partii Konserwatywnej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2019
  GBP 4.895 złEUR 4.342 złUSD 3.932 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama