Menu

Sondaż: Starmer zdecydowanym faworytem wyborów w Partii Pracy

Sondaż: Starmer zdecydowanym faworytem wyborów w Partii Pracy
Na Starmera zamierza głosować 53 proc. ankietowanych. (Fot. Getty Images)
Zdecydowanym faworytem w trwających wyborach nowego lidera brytyjskiej Partii Pracy jest Keir Starmer, który w laburzystowskim gabinecie cieni pełni rolę ministra ds. Brexitu - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu wśród członków tego ugrupowania.
Reklama

Na Starmera zamierza głosować 53 proc. ankietowanych, podczas gdy na Rebeccę Long-Bailey - 31 proc., a na Lisę Nandy 16 proc. Takie wyniki dawałyby Starmerowi zwycięstwo już w pierwszej turze.

W rozpoczętym w poniedziałek głosowaniu wyborcy ustawiają kandydatów w preferowanej kolejności i jeśli żaden z nich nie uzyska ponad 50 proc. głosów pierwszego wyboru, ostatni z kandydatów odpadnie, a oddane na niego głosy zostaną rozdzielone pomiędzy dwójkę pozostałych. W takim scenariuszu Starmer wygrałby w decydującej rundzie z Long-Bailey stosunkiem głosów 66 do 34 proc.

Przeprowadzone przez ośrodek YouGov badanie jest pierwszym od momentu, gdy licząca początkowo sześć osób lista chętnych do objęcia przywództwa opozycji skurczyła się do finałowej trójki. Badaniem zostali objęci nie tylko członkowie Partii Pracy, ale także inni uprawnieni do głosowania - członkowie afiliowanych przy niej związków zawodowych oraz zarejestrowani sympatycy, którzy w wyznaczonym okresie uiścili opłatę 25 funtów.

Uważany za przedstawiciela umiarkowanego skrzydła laburzystów Starmer wygrał w sondażowym starciu z Long-Bailey w niemal każdej grupie wyborców - niezależnie od płci, wieku, wykształcenia i regionu kraju ankietowanych. Zdecydowanie pokonał ją też wśród tych wyborców, którzy zapisali się do partii po grudniowej porażce w wyborach do Izby Gmin, a stanowią oni ponad jedną szóstą z 580 tys. uprawnionych do głosowania.

Long-Bailey, będąca przedstawicielką frakcji odchodzącego lidera Jeremy'ego Corbyna, wygrywa ze Starmerem tylko w grupie zwolenników Brexitu, wśród tych, którzy zapisali się do partii po zwycięstwie Corbyna w 2015 roku oraz - co oczywiste - wśród członków popierającego Corbyna oddolnego ruchu Momentum.

Głosowanie potrwa do 2 kwietnia br., a nazwisko nowego lidera zostanie ogłoszone dwa dni później.

Czytaj więcej:

Lider Partii Pracy zapowiada swoją rezygnację

Partia Pracy ogłosi nazwisko nowego lidera 4 kwietnia

Rozpoczęło się głosowanie na nowego lidera Partii Pracy

  Komentarze
  • AL
   27 lutego, 12:55

   Long-Bailey + Corbyn = czerwony faszyzm, już dosyć napsuli. Ślepi, nie widzą że ich elektorat woli głosować na Torysów lub partię Brexit.

  • Nauczyciel
   27 lutego, 13:43

   Partia Pracy wreszcie powróci do Świata nowoczesnej lewicy demokratycznej. Komunista i wróg NATO Corbyn o mało nie doprowadził jej do upadku. Podczas wizyty prezydenta Chin Ludowych ponoć na spotkaniu padło pytanie jak to jest żyć w komunizmie? Dziennikarze na serio zadawali pytanie kto komu je zadał?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama