Menu

Sondaż: Młodzi Brytyjczycy już nie tak chętni, żeby iść na studia

Sondaż: Młodzi Brytyjczycy już nie tak chętni, żeby iść na studia
Ekspert: "Nic dziwnego, że młodzi ludzie mają wątpliwości co do znaczenia szkolnictwa wyższego". (Fot. Getty Images)
Liczba młodych ludzi w Wielkiej Brytanii, którzy uważają, że 'studiowanie jest ważne', spadła do prawie dwóch trzecich - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos MORI dla Sutton Trust.
Reklama

W sondażu przeprowadzonym wśród 2 000 osób w wieku 11-16 lat, 65 proc. ankietowanych stwierdziło, że "studiowanie jest ważne". Dla porównania, rok temu takiej odpowiedzi udzieliło 75 proc. respondentów, a w 2013 r. - aż 86 proc.

Tymczasem odsetek tych, którzy uważają, że zdobywanie wiedzy na uniwersytecie nie jest ważne, wzrósł z 11 do 20 proc. - informuje TheBoar.org.

64 proc. młodych ludzi przyznało, że - gdyby pojawiła się szansa na wymarzoną pracę - od razu woleliby odbyć staż, a nie iść na studia.

Co młodych Brytyjczyków powstrzymuje przed podjęciem nauki na uczelni wyższej? 62 proc. nie podoba się ten pomysł lub nauka nie sprawia im przyjemności; dla 43 proc. barierę stanowią koszty, a 41 proc. obawia się, że "brakuje im do tego talentu".

Studia są ważniejsze dla osób pochodzących z zamożniejszych rodzin. (Fot. Getty Images)

Badanie wykazało również, jak postrzeganie uniwersytetów różni się ze względu na pochodzenie społeczne. Studia na wyższej uczelni były ważne dla 61 proc. młodych ludzi z biedniejszych rodzin. W zamożnych gospodarstwach domowych odsetek ten wyniósł 67 proc.

"Nic dziwnego, że młodzi ludzie mają wątpliwości co do znaczenia szkolnictwa wyższego" - zauważa Peter Lampl, założyciel i prezes Sutton Trust. "Stają przed dylematem: jeśli pójdą na uniwersytet, zaciągną długi w wysokości ponad 50 tys. funtów, a pożyczkę spłacą w średnim wieku. Ponadto, skończenie studiów często nie gwarantuje im zatrudnienia w zawodzie" - dodaje ekspert.

"Młodzi ludzie potrzebują lepszych porad i wskazówek na temat tego, jak pokierować swoją edukacją, by mogli podjąć właściwą decyzję dotyczącą swojej przyszłości" - podsumowuje Peter Lampl.

  Komentarze
  • Brak środków do życia
   21 sierpnia 2019, 06:39

   Bo bieda jest. Do roboty trzeba iść żeby na jedzenie mieć, a roboty nie ma, więc z nożem na ulice, nie będzie biedy nie będzie noża ale będą studia, kapiszi?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.07.2020
  GBP 4.945 złEUR 4.470 złUSD 3.959 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama