Menu

Sondaż: Brytyjczycy nie przejmują się losem Irlandii Północnej

Sondaż: Brytyjczycy nie przejmują się losem Irlandii Północnej
41 proc. respondentów przyznało, że los Irlandii Północnej jest im obojętny. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa Brytyjczyków - zwolenników i przeciwników wyjścia z UE - wybrałaby preferowane przez siebie rozwiązanie sporu wokół Brexitu, nawet gdyby ceną miało być oddanie Irlandii Północnej - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu.
Reklama

Kwestia granicy między Irlandią Północną, pozostającą częścią Zjednoczonego Królestwa a Irlandią, jest jednym z głównych punktów spornych w sprawie Brexitu.

Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspierała mniejszościowy rząd konserwatystów, sprzeciwia się uzgodnionemu przez premiera Borisa Johnsona porozumieniu z Unią Europejską.

DUP uważa, że przewidziana w umowie granica regulacyjna na Morzu Irlandzkim i pozostawienie Irlandii Północnej w elementach unijnego jednolitego rynku będzie prowadzić do podważania statusu tej prowincji jako części Zjednoczonego Królestwa.

Jednak, jak wynika z sondażu YouGov, podnoszone przez północnoirlandzkich unionistów obawy są dla mieszkańców pozostałej części kraju, czyli Anglii, Szkocji i Walii, niezbyt istotne.

Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) sprzeciwia się uzgodnionemu przez Johnsona porozumieniu z UE. (Fot. Getty Images)

41 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sytuacją w Irlandii Północnej przejmuje się w niewielkim stopniu lub wcale, podczas gdy dość istotne lub istotne są one dla 51 proc. pytanych. Bardziej zainteresowani losem tej prowincji są zwolennicy pozostania kraju w UE (62 proc. się przejmuje, 30 proc. - nie) niż zwolennicy wyjścia (odpowiednio po 48 i 47 proc.).

Na pytanie o ich reakcję, gdyby Irlandia Północna opuściła Zjednoczone Królestwo, 41 proc. Brytyjczyków odpowiedziało, że byłoby tym trochę lub bardzo przykro, ale dla takiego samego odsetka pytanych byłoby to obojętne, zaś 9 proc. ankietowanych byłoby z tego bardzo bądź trochę zadowolonych.

Ponownie - bardziej by się tym przejęli zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE (49 proc. by się zmartwiło, dla 33 proc. byłoby to obojętne, zaś 10 proc. byłoby zadowolonych). W przypadku zwolenników Brexitu te liczby wynoszą odpowiednio 37, 50 i 8 proc.

Na pytanie o to, co chcieliby, aby się stało z Irlandią Północną, 43 proc. badanych odpowiedziało, że decyzja powinna należeć do jej mieszkańców, 35 proc. chciałoby, aby pozostała ona częścią Zjednoczonego Królestwa, zaś 15 proc. uważa, że powinna się ona zjednoczyć z Irlandią.

Kwestia granicy między Irlandią Północną a Irlandią jest jednym z głównych punktów spornych ws. Brexitu. (Fot. Getty Images)

Nawet jednak ci, którzy deklarują troskę o Irlandię Północną i chcą, aby pozostała częścią kraju, gotowi są ją poświęcić, aby doszło do takiego rozwiązania sprawy Brexitu, które im najbardziej odpowiada. W przypadku wszystkich ankietowanych 58 proc. wybrałoby preferowane rozwiązanie Brexitu, zaś tylko 18 proc. pozostanie Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie.

Za swoją opcją Brexitu kosztem utraty Irlandii Północnej opowiedziałaby się też większość zwolenników pozostania w UE (58 proc.), zwolenników wyjścia (64 proc.), osób deklarujących, że przejmują się sytuacją w prowincji (54 proc.) i względna większość tych, którzy chcą by pozostała ona w Zjednoczonym Królestwie (45 proc.).

Ponadto tylko 26 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii (tzn. Anglii, Szkocji, Walii) było kiedykolwiek w Irlandii Północnej, a niemal połowa uważa, że ten region jest inny od pozostałej części kraju (46 proc.), podczas gdy zdaniem 43 proc. jest podobny.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 października, a więc kilka dni po uzgodnieniu przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona porozumienia z UE.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania przedstawiła propozycje na zastąpienie backstopu

Były spiker Izby Gmin: Brexit to największy błąd od czasu wojny

Połowa Brytyjczyków uważa, że kraj nie przetrwa w obecnym kształcie

  Komentarze
  • Czytelnik
   12 listopada 2019, 09:35

   Dobrze że wyjeżdżam do Francji uff.

  • Asan
   12 listopada 2019, 10:00

   A więc na Irlandię nie macie już co liczyć. A tak żeście biedni wierzyli,że rząd brytyjski wystraszy się podziały kraju i odwoła Brexit....Została wam jeszcze Szkocja , ale ta jest pod całkowita kontrola rządu UK. Nic z tego. Szykujcie settled statut ,albo torby podróżne do pakowania kosmitów i do ojczyzny . Funt w górę, rent za kwatery w dol., nowych nie będzie

  • Robol
   12 listopada 2019, 10:24

   a ja tu mieszkam i mam się całkiem dobrze...Pozdrowienia !

  • Aa g
   12 listopada 2019, 11:17

   Jak wyżej Asan podkreślił dodam tylko że Anglia w bardzo mardy sposób naciska spluczke w toalecie jak niegdyś zrobił wszystkim znany Fidel Castro, tylko że on pozbył się swoich, tych ktorzy tylko wadzili w rozwoju kraju...w przypadku Uk jest trochę inaczej

  • Typ
   12 listopada 2019, 11:49

   Lubie sie posmiac jak czytam te the billne komentarze pustakow chowajacymi sie po fałszywymi kontami

  • Tom
   12 listopada 2019, 11:59

   Co się zrobiło z tego kraju to aż niemożliwe. Ratuj się kto może!!!

  • Anna Londyn
   12 listopada 2019, 12:28

   Ten kraj totalnie schodzi na psy bezbożność i niechęć do chrześcijaństwa a przy tym deprawacja moralna i brak jakichkolwiek wartości i okropna fałszywość u tego narodu sprawiają takie zobojętnienie przy tym ekonomia prawie taka jak w Indiach ja też wyjeżdżam stąd, popieram tych co wyjeżdżają.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama