Menu

Śladami Polski w Ameryce Południowej: Pisanka w Kurytybie

Śladami Polski w Ameryce Południowej: Pisanka w Kurytybie
Kurytyba - miasto liczące razem z przedmieściami 3 miliony mieszkańców, główny ośrodek polonijny w Brazylii. (Fot. Getty Images)
30-letni pasjonat historii Mateusz Jakubowski szukał śladów Polski w Ameryce Południowej. Okazało się, że jest jej tam bardzo dużo - informuje portal TheFirstNews.com.
Reklama

Niewielu Polaków wie, że Kurytyba to jedno z  "najbardziej polskich" miast na świecie. Szacuje się, że stolica brazylijskiego stanu Parana może być domem nawet dla ponad 300 tys. osób z polskimi korzeniami. Stąd lokalna Polonia nazywa ją "Chicago Ameryki Południowej" (Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie, a najwięcej naszych rodaków mieszka właśnie w Chicago - przyp. red.). Duże skupiska osób polskiego pochodzenia - oprócz Brazylii - znajdują się też w Paragwaju i Argentynie. 

Znaczna część emigracji Polaków do Ameryki Południowej miała miejsce w XIX i na początku XX wieku. W dużej mierze spowodowane było to sytuacją gospodarczą, demograficzną i polityczną w Polsce, która była wówczas pod zaborami. Największe fale polskiej emigracji do Brazylii stały się znane jako "brazylijska gorączka".

Mateusz Jakubowski postanowił odnaleźć ślady polskiej kultury i ludzi polskiego pochodzenia w Ameryce Południowej - informuje Thefirstnews.com.

Polski akcent w centrum brazylijskiego miasta. (Fot. Facebook/Śladami Polonii)

Okazało się, że historia polskiej emigracji na tym kontynencie jest niezwykle bogata. W centrum Itaiopolis, miasta w południowej Brazylii, Polak natrafił na rzeźbę pisanki, otoczonej dwiema mozaikami: pierwsza przedstawiała Maryję i Jezusa, druga - polskiego orła na czerwonym tle.

W Apolstoles w Argentynie znalazł kolejny "posąg -pisankę". Tym razem do jaskrawo udekorowanego jajka dołączono napis "Wesołego Alleluja!".

Podróżnik spotykał się także z ludźmi polskiego pochodzenia, w tym z wiceprezydent Urugwaju Lucią Topolansky.

Mateusz Jakubowski i wiceprezydent Urugwaju Lucia Topolansky. (Fot. Facebook/Śladami Polonii)

Cała podróż 30-latka i odkryte historie zostaną opisane w książce, która ukaże się w 2020 roku. Zgromadzone materiały filmowe Jakubowski zamierza pokazać na kanale "Śladami Polonii" na YouTube. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się 1 września.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.01.2020
  GBP 4.968 złEUR 4.234 złUSD 3.805 złCHF 3.941 zł

  Sport


  Reklama