Menu

Skazani za terroryzm w UK już nie wyjdą wcześniej z więzienia

Skazani za terroryzm w UK już nie wyjdą wcześniej z więzienia
Zmiana przepisów jest reakcją na dwa niedawne ataki terrorystyczne w Londynie. (Fot. Getty Images)
Osoby skazane w Wielkiej Brytanii za terroryzm będą mogły warunkowo wyjść z więzienia dopiero po odbyciu dwóch trzecich kary i tylko za zgodą komisji ds. zwolnień warunkowych. Wczoraj weszła w życie ustawa blokująca automatyczne warunkowe zwalnianie w połowie wyroku.
Reklama

Zmiana przepisów jest reakcją na dwa niedawne ataki terrorystyczne w Londynie - w Fishmongers' Hall pod koniec listopada 2019 roku oraz w Streatham w południowym Londynie 2 lutego br. Sprawcami obu zamachów były osoby dopiero co wypuszczone z więzień, gdzie odsiadywały wyroki za terroryzm.

Ponieważ jutro warunkowo zwolniony miał zostać kolejny skazany za terroryzm - 42-letni Mohammed Zahir Khan - rząd Borisa Johnsona chciał, aby do tego czasu ustawa zaczęła obowiązywać, co pozwoliłoby zablokować jego wyjście na wolność.

Khan w maju 2018 roku został skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności za zachęcanie do terroryzmu. Przyznał się do zamieszczania na Twitterze oświadczeń tzw. Państwa Islamskiego, w których organizacja wzywała do przeprowadzania zamachów, a także do rozpowszechniania materiałów mających na celu podżeganie do nienawiści na tle religijnym.

Sprawcami ostatnich ataków były osoby dopiero co wypuszczone z więzień, gdzie odsiadywały wyroki za terroryzm. (Fot. Getty Images)

Rządowy projekt ustawy został przyjęty w ekspresowym tempie. 12 lutego br. - podczas jednego dnia - przeszedł przez wszystkie etapy ścieżki legislacyjnej w Izbie Gmin i bez głosu sprzeciwu zostały przesłany do Izby Lordów.

Ta zajęła się projektem w poniedziałek, pierwszego dnia po półtoratygodniowej przerwie zimowej, i również w ciągu jednego posiedzenia zakończyła debatę, zaś wczoraj po południu uzyskał on aprobatę królowej, co oznacza wejście w życie.

Zgodnie z ustawą, skazani za terroryzm mogą być przedterminowo zwalniani dopiero po odbyciu dwóch trzecich kary i tylko za aprobatą komisji do spraw zwolnień warunkowych, a nie, tak jak to było dotychczas, automatycznie po odbyciu połowy kary. Nowe zasady odnoszą się nie tylko do przyszłych skazanych, ale także do tych obecnie odbywających wyroki.

Jak się szacuje, nowa ustawa będzie zastosowana do ok. 50 osób odbywających kary więzienia za przestępstwa o charakterze terrorystycznym, przy czym ok. 20 z nich miało zostać wypuszczonych w ciągu najbliższych miesięcy.

Czytaj więcej:

Londyn: Sprawca ataku terrorystycznego kilka dni temu wyszedł z więzienia

IS przyznało się do ataku w południowym Londynie

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o warunkowym zwalnianiu terrorystów

Pracownicy w UK przejdą obowiązkowe szkolenia antyterrorystyczne

  Komentarze
  • Xxx
   27 lutego, 13:10

   Wprowadzic nowe prawo.za terroryzm kara śmierci!takie to ciężkie?czy niemoralne?lepiej żeby ludzie niewinni umierali czy winni?prosta sprawa!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama