Menu

Settled status: Zostały już tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku

Settled status: Zostały już tylko dwa tygodnie na złożenie wniosku
Po przyznaniu nam statusu osiedlenia otrzymujemy informację mailem. Ponadto na stronie rządowej możemy także sprawdzić i potwierdzić swój status. (Fot. Gov.uk/Getty Images/przykładowe imię i nazwisko oraz zdjęcie osoby)
Mieszkającym w Wielkiej Brytanii obywatelom państw Unii Europejskiej zostało 14 dni na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, który pozwala na zachowanie praw nabytych przed końcem okresu przejściowego po Brexicie.
Reklama
Reklama

Według danych na koniec maja, wnioski złożyło prawie 5,61 mln osób, z czego 5,27 mln osób otrzymało status. W przypadku 52 proc. rozpatrzonych aplikacji przyznany został status osoby osiedlonej (settled status), w przypadku 43 proc. - tymczasowy status (pre-settled status). Reszta to wnioski odrzucone, nieważne lub wycofane. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Polski, Rumunii i Włoch - według stanu na 31 marca było to odpowiednio 975,2 tys., 918,3 tys. i 500,5 tys.

Te liczby znacząco przewyższają szacunki dotyczące tego, ilu obywateli krajów UE faktycznie na stałe przebywa w Wielkiej Brytanii - według Krajowego Biura Statystycznego (ONS), na koniec czerwca 2020 r. mieszkało ich 3,482 mln, z czego 815 tys. to obywatele polscy.

Wyższa liczba wniosków wynika z faktu, że uprawnione do ich składania były nie tylko osoby faktycznie mieszkające w danym momencie w Wielkiej Brytanii, ale też te, które mieszkały w przeszłości, a później z niej wyjechały, zatem część osób złożyła je "na wszelki wypadek", aby mieć możliwość powrotu.

Liczba złożonych wniosków sugeruje, że osób, które jeszcze tego nie zrobiły, pozostało już bardzo niewiele, choć nie ma na ten temat żadnych statystyk. Obecnie, do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko ci obywatele, którzy byli w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego po Brexicie, czyli do 31 grudnia 2020 r. Ci, którzy nie będą mieć statusu, będą mogli być deportowani.

Kevin Foster - wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych - zapewnił jednak, że tym osobom, które złożą wniosek przed 30 czerwca, ale przed tą datą nie otrzymają jeszcze decyzji, to nie grozi i rząd wykaże się elastycznością. Niemniej zarówno brytyjski rząd, jak i ambasady państw UE apelują, by nie zostawiać złożenia wniosku na ostatnią chwilę.

Możliwość składania wniosków o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status otwarta została 30 marca 2019 r. Rodzaj statusu zależy od długości pobytu w Wielkiej Brytanii. Status osoby osiedlonej jest nadawany osobom, które mogą się wykazać minimum pięcioletnim nieprzerwanym pobytem w tym kraju. Osoby niespełniające tego warunku w momencie składania wniosku zazwyczaj otrzymują tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status), który jednak po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu będzie można zmienić na status osoby osiedlonej (settled status).

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. nowym systemem imigracyjnym, obywatele państw UE, którzy chcą mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii, traktowani są tak samo jak obywatele wszystkich innych państw, co oznacza, że muszą się ubiegać o wizę przed przyjazdem.

UWAGA! City Hall w Londynie zaprasza wszystkich tych, którzy nie wiedzą jak aplikować o settled status lub mają inne wątpliwości z tym związane, do korzystania z bezpłatnych porad prawnych. Będą one udzielane w najbliższy weekend, 18-19 czerwca, na terenie Wioski Piłkarskiej EURO 2020

Czytaj więcej:

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

Apel do Borisa Johnsona, aby zniósł deadline na składanie wniosków o settled status

Settled status: Rosną obawy w związku ze zbliżającym się końcowym terminem na składanie wniosków

  Komentarze
  • GitGandiUK
   17 czerwca, 18:30

   Dobrze ze zdarzylem przeczytac artykul przed pojawieniem sie komentarzy (juz widze 2 komentarze oczekujace). Oszczedze sobie naszej polskiej nienawisci.

  • Fadel
   17 czerwca, 18:32

   Jako obywatel Polsatu mam nieograniczone prawo do pobytu w UK i co mi mogą zrobic.

  • Made in Poland
   17 czerwca, 18:49

   Bardzo chcę wierzyć, że wszyscy Polacy tutaj mieszkający zrozumieli, jakie to ważne, żeby się zarejestrować... Dużo osób ma już paszporty brytyjskie, a rok po dostaniu settled status można aplikować właśnie o paszport. Trzymam kciuki, żeby po 30 czerwca nikt nie miał żadnych problemów...

  • Ha ha
   17 czerwca, 19:07

   A ja mam w dupie ich status, po tym co czytam co sie dzieje, się rozmyśliłem

  • Wiktor
   17 czerwca, 19:20

   Jak dlugo czekaliscie na decyzje?

  • Made in Poland
   17 czerwca, 19:29

   @Wiktor, ja robiłem status w ub. roku, czekałem jeden dzień. Moja dziewczyna miesiąc temu składała aplikację i też praktycznie w jeden dzień dostała decyzję, ale my mieszkamy już ponad 10 lat i mamy wszystko ok w papierach i podatkach, a to najważniejsze.

  • Ryju
   17 czerwca, 19:30

   Wszyscy którzy są tutaj ponad 5 lat nie musieli aplikować . Mają z urzędu prawo pobytu i pracy. To samo dotyczy tych którzy mają rezydenturę stała.

  • Asan
   17 czerwca, 19:57

   Nie idźcie tam. Kocioł .

  • 2 mies czekam
   17 czerwca, 21:02

   Wiele papierow chcą ode mnie. Dam se spokój.

  • Marek
   17 czerwca, 21:21

   Ja od roku przez korona wirusa nie mogę zabukować miejsca o paszport!!!! A bez tego nie mogę wystąpić o status. Mieszkam w UK od 17 laty. I nigdy nie opuszczałem UK. Nie widzę siebie gdzie indziej . Jak mnie wyżucą z UK to chyba popełnie samobujstwo. Nie mam nikogo żadnej rodziny żadnej pomocy. A tu w UK nauczyłem się żyć

  • Made in Poland
   17 czerwca, 21:50

   @Ryju, skoro myślisz, że nie musisz nic robić, bo mieszkasz ponad 5 lat, to możesz się mega zdziwić po 30 czerwca i pewnego pięknego dnia dowiedzieć się, że jesteś nielegalnie... Poczytaj dokładnie przepisy na stronie rządowej, nawet osoby z tzw. rezydenturą stałą MUSZĄ się rejestrować, bo rezydentura nie podlega pod obecny system imigracyjny. Tylko ludzie spoza UE, którzy kiedyś zamiast rezydentury dostawali tzw. indefinitive leave to remain, nie muszą nic robić, bo ten rodzaj statusu jest w tym samym systemie co EU Settlement Scheme. Serio wystarczy poczytać, wszystko jest na stronie gov.uk...

  • Utuczony chipsami
   17 czerwca, 22:07

   Do made in Poland : Wielu Polakow rejestruje settled status ale nie mysli zeby starac sie o brytyjski paszport. Nie ublizajac nikomu dla mnie wstyd byc Brytyjczykiem. Nie utozsamiam sie z brytyjska kultura i jestem dumny z tego ze jestem Polakiem. Dlatego uwazam ze wyrabianie brytyjskiego paszportu jest sprzedaniem sie za garsc funtow. Jest to sprawa indywidualna, jesli ktos ten paszport bardzo potrzebuje to niech wyrabia zeby spac spokojnie. Gdybym dzis musial sie wyprowadzic z UK tez bym sie tym nie martwil bo nie jest to kraj taki Sam jak 15 lat temu. Wole polska zawisc niz angielski falsz

  • Do Marek
   17 czerwca, 22:26

   Ja w pazdzierniku wyrobilam bez problemow, tyle, ze odbior poczta a nie osobisty. Napisz list do konsulatu i opisz sytuacje, to na pewno Ci pomoga. Takze Home office zaznacza, ze jesli ma sie dobre uzasadnienie, to pozwola zlozyc po 30 czerwca, ale na to musisz miec jakis papier, ze probowales, ale byly trudnosci. No i jeszcze mozna postarac sie zabukowac w innym miescie wizyte, jesli najblizszy konsulat nie ma terminow. W koncu to tylko jeden dzien wycieczka, ale jak masz noz na gardle, to chyba niezbyt wielki wysilek.

  • Twoj stary
   17 czerwca, 23:12

   Ja mam tu swoj mortgage, 2 samochody, firme, dziecko, kredytow na ponad 500k i niech mnie stad za free odsylaja do PL, z przyjemnoscia wyplace sobie w PL wszystko a na koniec wybije jeszcze szyby w swoim domu, niech mnie szukają, no dajej, nie macie szans.

  • Szkoda gadać
   18 czerwca, 06:11

   Z tym wyrobieniem paszportu był mały problem przez pandemię i niemożliwość zabukowania terminu w konsulacie ale bez przesady. Moja siostra zabukowała termin i w 2 tygodnie miała paszport. Złożyła wniosek o status i praktycznie w 2 dni miała załatwione wszystko. 7 lat ponad jest w UK i na pracę, płaci podatki. Kto chce ten załatwi.

  • JoBo
   18 czerwca, 08:38

   @Szkoda gadać. Nie możesz zabukowac terminu tak, jak robi się to np. w liniach lotniczych, czy hotelach. Że wybierasz sobie termin. Niestety, masz narzucony tylko jeden ( 1 ! ). Codziennie o 9.00, lub 20.00 wchodzisz na stronę ekonsulatu i patrzysz jaki termin jest dostępny. Masz do 5 minut czasu, bo później już termin jest niedostępny. Ja od 14 do 18 czerwca miałem już zabukowany urlop, więc codziennie sprawdzałem czy dostępna jest data w tych widełkach. Ale ogólnie wygląda to tak, że bukujesz narzucony termin, a potem w pracy prosisz o urlop, a przecież nie zawsze go dostaniesz. Więc sick. Albo anulujesz wizytę i zabawa zaczyna się od nowa. A przecież kilkaset osób pracuje w Ministerstwie Cyfryzacji. I nie tłumacz tego plandemią, bo tak najłatwiej. Anglicy załatwiają paszport online. Portugalczycy wyrabiają ID online. A my ? Chciałoby się napisać 100 lat za m.....mi, ale to będzie rasizm.

  • Sędzia Dred
   18 czerwca, 09:19

   "Twój stary" - twoje eldorado już się skończyło. Nie masz żadnych "mortgejdzow " , ani firm ( chyba że selfemployment, hi,hi) , może masz dzieciaka , bo to każdy może , oraz pewnie długi , za które cię znajdą wszędzie dokąd pojedziesz z UK . A wiesz co , ja bym ci bilet kupił tylko pokaż mu swój rekord w polskim KRK , albo w angielskim crb ? Fajnie byłoby poczytać. Brexit już działa " stary" i zaczyna rozdawać ciosy takim jak ty. Do końca wierzyliście że odwołają ? Nadzieja umarła ostatnia .....teraz samolot wojskowy Casa i deport. Bywaj "stary" ...

  • Sako
   18 czerwca, 09:29

   Witam wszystkich, nie jestem osobą, która się wypowiada na bazarku ale chciałbym przedstawić wam moje spostrzeżenie po tygodniu urlopu w Polsce. Właśnie wróciłem wczoraj. Polska jest pięknym krajem, trafiłem na super pogodę, na ulicach spokój, czysto, dużo przestrzeni i ścieżek rowerowych, ale co widać gołym okiem to bardzo wysokie ceny żywności w sklepach, ceny usług oraz mieszkań, ceny są jak w 90% takie same jak na zachodzie Europy, a zarobki, mówię o minimalnej krajowej dużo niższe. Dużo osób narzeka na wynagrodzenia oraz wysokie podatki, które wynoszą 1/3 pensji.

  • Polak Anglia
   18 czerwca, 18:05

   Do GitiGandi czym raczej chcesz zabłysnąć ? że co UK jest rajem czy że pięknym krajem z kochającymi nas tu ludźmi ? Polacy powinni więc protestować czy obawiać się o swoją przyszłość, jak będą traktowani i jak już sa traktowani, trzeba czarne i białe nazywać po kolei a nie udawać głupka że jest fajnie i cudownie.

  • JoBo
   18 czerwca, 19:01

   @Polak Anglia. A co, nasi rodacy kochają cudzoziemców w Polsce ? Na pewno są oni tam o wiele gorzej traktowani przez nas, niż my tutaj przez Anglików. I to zaczynając od prawa, przez rzad, administrację, a kończąc na zwykłych obywatelach. To jest przepaść. Tak samo jest ze wszystkim. Świat nie jest czarny, lub biały.

  • Tymczasowy UK
   18 czerwca, 22:08

   JoBo trollu pakuj się i wynocha trollu paszport ci juz dali w polskiej ambasadzie oczywiście paszport tymczasowy wynocha się ukrywać gdzieś do Europy

  • 2 mies czekam
   18 czerwca, 22:35

   Wiele papierow chcą ode mnie. Dam se spokój.

  • Czytelnik
   19 czerwca, 09:18

   Właściciele mieszkań i pracodawcy będą sprawdzać każdego czy ma status, bo właścicielom domów będzie groziło 3tyś funtów kary grzywny a pracodawcą 15tyś. Powodzenia.

  • Poinformowany z uk
   19 czerwca, 10:43

   Do 2 mies czekam, masz 2 tygodnie weź sobie prawnika emigracyjnego a nie Polaka tylko kogoś kto ma o tym pojęcie zapłać za konsultacje i przedstaw sprawę co on może doradzić i później j.sie zgodzi ci pomóc to niech się tym zajmie, zwykle jest tak, jeśli prawnik to robi to oni szybko odpowiadają, bo nie chcą się z nimi zadzierać, tylko zaznaczam to ma być angielski lub ciapaty prawnik emigracyjny, a nie polskie tzw. biuro.

  • Z Bristol
   19 czerwca, 11:22

   Made in Poland dzisiaj już bardzo mało Europejczyków otrzymuje paszport brytyjski, wiem coś o tym bo znam parę osób ,którym odrzucono podanie z niewiadomych przyczyn, utrudnienia różnorakie, celowe działanie ostatnio na ceremonii w moim mieście tylko 3 Europejczyków było 2 Bułgarów i Polak wszyscy inni to Pakistan i Indie o taka rzeczywistość.Jeszcze ze dwa lata temu sporo Europejczyków było, bo tak nie utrudniali, teraz to az ciężko sobie wyobrazić.

  • JoBo
   19 czerwca, 21:30

   @Tymczasowy UK. Powtarzasz się gościu. TROLL i RZEZNIK już był. Wymyśl coś nowego. Wiesz za co Kain zabił Abla ? Za opowiadanie starych dowcipów.

  • Szkoda gadać
   20 czerwca, 10:36

   Do BoJo wiem jak jest bo ponad 8lat żyję w UK. Trzeba trafić na termin i go zabukowac a dopiero potem załatwiać wolne. Pracodawca powinien dać Ci wolne. Jedziesz i załatwiasz, potem czekasz na paszport który przyjdzie pocztą a następnie po otrzymaniu paszportu aplikujesz o status. Była na to masa czasu ja już zapomniałam o sprawie. Niestety niektórzy załatwiają na ostatnią chwilę a potem są problemy....

  • JoBo
   20 czerwca, 14:24

   @Szkoda gadać. Dokładnie. Mój paszport stracil ważność w grudniu 2020. Siła rzeczy nie mogłem pojechać do Londynu do kwietnia ( lockdown no 3 ). Zmieniłem więc dokument w settled status z paszportu na dowód ( statutowcy mogą się nim posługiwać do 2025 ). Teraz złożyłem papiery o wymianę. Gdy dostanę nowy paszport znowu zmienię dokument w settled. Widzisz więc, że nie czekałem na ostatnią chwilę, a tylko skorzystałem z okazji. Mogłem to przeciez zrobić pozniej. Zgodzisz się chyba ze mną, że takie bukowanie terminu jest chore. Mój kolega informatyk mógłby to zmienić od ręki. Chciałbym dodać, że wcześniej popełniłem błąd, gdy pisałem o Ministerstwie Cyfryzacji. W grudniu 2020 zostało zlikwidowane. Przez 6 lat g...o zrobili.

  • Jobo
   20 czerwca, 22:00

   @Szkoda gadać. Nie wiem, czy to wynika z mojego tekstu, ale dodam, że na stary paszport wyrobiłem sobie settled status jeszcze w 2019. 10 minut roboty i dwa dni czekania. Potem przy każdej zmianie dokumentu, trzeba też zmienić dokument w settled. 10 minut i do tygodnia czekałem na potwierdzenie. Gdy dostanę nowy paszport znowu będę zmieniał to w settled. Trzeba, bo mogą być kłopoty na granicy.

  • Zakłopotany
   21 czerwca, 12:29

   A jak zrobić uakualnienie pre ss na ss przed upływem 2 lat jak się jest już ponad 5 lat?

  • Szkoda gadać
   21 czerwca, 20:11

   Do BoJo. Wiem, że trzeba zmienić dokument w settled a z dowodu osobistego można korzystać do 2025. Przyznaje również rację, że bukowanie wizyty w ambasadzie online jest chore i czasochłonne. Ja załatwiłam paszport podczas urlopu potem podczas następnego urlopu go odebrałam ale to było przed pandemią. Teraz z tym covidem jeszcze gorzej cokolwiek załatwić.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama