Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Seria strajków pracowników kontroli bezpieczeństwa na londyńskim Heathrow w letnie weekendy

Seria strajków pracowników kontroli bezpieczeństwa na londyńskim Heathrow w letnie weekendy
Pasażerów czekają utrudnienia na lotnisku m.in. na początku wakacji szkolnych w Anglii oraz w przedłużony ostatni weekend w sierpniu. (Fot. Getty Images)
Prawie w każdy weekend lata do końca sierpnia - łącznie przez 31 dni - strajkować będą pracownicy kontroli bezpieczeństwa na londyńskim lotnisku Heathrow - ogłosił dzisiaj reprezentujący ich związek zawodowy Unite.
Reklama
Reklama

Zapowiedziany strajk oznacza sporą eskalację w stosunku do dwóch poprzednich - 10-dniowego w okresie przed i w czasie Wielkanocy oraz serii trzech krótszych protestów w maju - gdyż nie tylko ma być znacznie dłuższy, ale też dlatego, że oprócz pracowników kontroli bezpieczeństwa na terminalu 5, strajkować będą ci z terminalu 3. To oznacza, że strajkować będzie nie 1 400 osób, jak poprzednio, lecz 2 000.

Związek zawodowy Unite poinformował, że strajk prowadzony będzie 24-25 oraz 28-30 czerwca, 14-16, 21-24 oraz 28-31 lipca, a także 4-7, 11-14, 18-20 oraz 24-27 sierpnia. Daty strajków zbiegają się m.in. z początkiem wakacji szkolnych w Anglii oraz z przedłużonym ostatnim weekendem w sierpniu.

Unite ostrzega pasażerów, że w związku ze strajkiem mogą być dłuższe niż zwykle kolejki do kontroli bagażu. Władze Heathrow wskazują z kolei, że podczas poprzednich strajków dzięki podjętym działaniom pasażerowie nie odczuli w poważniejszym stopniu ich skutków i zapewniają, że tym razem będzie podobnie. Z powodu strajku w okresie wielkanocnym linie British Airways odwołały jednak ponad 300 lotów.

Z terminalu 5 korzystają wyłącznie linie British Airways, zaś z terminalu 3 - także większość pozostałych przewoźników wchodzących w skład sojuszu Oneworld (m.in. American Airlines, Finnair, Iberia, Qantas i Japan Airlines), a także m.in. Delta Air Lines, Virgin Airlines i Emirates.

Powodem strajków jest spór o wysokość podwyżek. Kierownictwo Heathrow zaoferowało podwyżkę o 10 proc. rozłożoną na dwa lata plus jednorazowy ryczałt w wysokości 1 500 funtów, Unite wskazuje, że ta propozycja jest nadal mniejsza niż poziomu inflacji.

Czytaj więcej:

Strajk na lotnisku Heathrow w okresie wokół koronacji Karola III

"The Times": Karol III nie chciał być patronem terminalu na lotnisku Heathrow

Podróżni z Heathrow proszeni o zabranie mniej bagażu. Powodem nowe strajki

Widmo kolejnych strajków w londyńskim metrze. Poparło je 96 proc. związkowców

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama