Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Sejm: Pilne prace dotyczące instytucji finansowych w razie "twardego" Brexitu

Sejm: Pilne prace dotyczące instytucji finansowych w razie "twardego" Brexitu
Sejm w Polsce przygotowuje się na bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE. (Fot. Getty Images)
Posłowie w Polsce chcieliby przyjąć projekt zabezpieczający polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w związku z tzw. 'twardym' Brexitem jeszcze na tym posiedzeniu - poinformowano. Prośbę taką skierował do posłów marszałek Sejmu.
Reklama

Prace nad przygotowanym przez resort finansów projektem dotyczącym zasad prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy rozpoczęła wczoraj Komisja Finansów Publicznych. Jak poinformował posłów przewodniczący komisji Andrzej Szlachta, marszałek zwrócił się z prośbą o rozpatrzenie projektu na obecnym posiedzeniu Sejmu.

Wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawiając projekt podkreślał, że "prawdopodobieństwo twardego Brexitu jest duże”, a nowe przepisy mają "zabezpieczać interesy polskich klientów instytucji finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii".

"Projektowana ustawa obejmuje swoim zakresem działalność instytucji finansowych z Wielkiej Brytanii, które wykonują obecnie działalność na terytorium Polski na podstawie jednolitego unijnego paszportu. W przypadku tzw. twardego Brexitu instytucje te utracą bowiem możliwość wykonywania na terytorium Polski działalności transgranicznej, czego konsekwencją będzie uznanie ich za instytucje z państwa trzeciego” - przekazał Skiba.

Projekt zakłada możliwość m.in. dalszego wykonywania zawartych przed dniem "twardego" Brexitu umów kredytowych, umów ubezpieczenia, umów outsourcingu na rzecz banku oraz kasy oszczędnościowo-kredytowej, umów o świadczenie umów ramowych zawieranych z użytkownikami usług płatniczych, umów reasekuracji oraz czynności stanowiących działalność maklerską. Umowy te będą mogły być wykonywane nie dłużej niż przez 12 lub 24 miesiące, lub do momentu przeniesienia portfela takich umów lub uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności na terytorium Polski. Projekt reguluje także kwestie nadzoru finansowego nad instytucjami finansowymi z Wielkiej Brytanii. Ustawa miałaby wejść w życie 30 marca 2019 r.

Sejm pracuje w tej chwili nad trzema projektami związanymi z Brexitem. Poza regulacjami dotyczącymi instytucji finansowych, posłowie zajmują się także projektem, który ureguluje zasady pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii i ich rodzin oraz projektem o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama