Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sadiq Khan urges Government action to fix London's damp and mouldy flats

Sadiq Khan urges Government action to fix London's damp and mouldy flats
W Londynie znajduje się ok. 180 tys. domów, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa i higieny. (Fot. Getty Images)
Sadiq Khan has urged the Government to take further action in tackling rogue landlords making tens of thousands of pounds a year from damp and mouldy properties.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Burmistrz Londynu Sadiq Khan po raz kolejny zwrócił uwagę, że gminy nadal nie mają wystarczających uprawnień, aby karać landlordów niszczących rynek nieruchomości. Przekazał również, że brakuje urzędników, którzy mają umiejętności i wiedzę prawniczą potrzebną do pomocy najemcom.

Brytyjski rząd z kolei zapewnia, że uprawnienia samorządów do walki z problemem "są wystarczające". W Izbie Gmin wciąż procedowana jest także ustawa - określana w mediach "rewolucją w najmie" - która przewiduje surowsze kary dla właścicieli nieruchomości, którzy notorycznie naruszają przepisy związane z higieną i bezpieczeństwem.

Sadiq Khan, aby uwypuklić problem, udał się do jednego z domów w gminie Lewisham, zamieszkiwanego przez młodą matkę w ciąży z dwójką dzieci poniżej 5. roku życia. Przegniłe i pokryte pleśnią ściany zostały zgłoszone landlordowi rok temu, ale nic z tym nie zrobił - pomimo tego, że gmina nałożyła na niego zakaz dalszego najmu.

Ostatecznie kobieta została umieszczona w mieszkaniu tymczasowym, ponieważ urzędnicy gminni uznali nieruchomość za "zbyt niebezpieczną, aby w niej mieszkać".

Wcześniej burmistrz Londynu zainicjował akcję Better Renting Programme, której celem jest edukowanie pracowników gminy w radzeniu sobie z problemem wilgoci w domach. Program ma doprowadzić do podniesienia standardów mieszkaniowych w stolicy.

Takie widoki w londyńskich mieszkaniach na wynajem zdarzają się niestety często... (Fot. Getty Images)

"Nie twierdzę, że sam program rozwiąże problem niskiej jakości nieruchomości na rynku najmu. Wiemy, że w stolicy wynajmowanych jest 180 tys. domów, które nie spełniają podstawowych standardów higieny i bezpieczeństwa. Najemcy tych domów płacą swoim landlordom 3,5 mld funtów rocznie. Najbardziej bolesny jest jednak fakt, że 500 mln funtów z tej kwoty pochodzi z zasiłków mieszkaniowych, a więc z kieszeni podatników" - przekazał włodarz stolicy.

Sadiq Khan dodał, że oczekuje także, aby rząd wprowadził zakaz eksmisji na terenie Anglii bez podania uzasadnionej przyczyny (jej zasadność - jak ma to miejsce w Szkocji - zweryfikują zewnętrzne organy). Jego zdaniem, pozwoli to mieszkańcom Londynu na zgłaszanie urzędnikom zapleśniałych domów - bez obaw o to, że właściciel domu w ramach zemsty wypowie im umowę. 
 

Czytaj więcej:

BBC: Popsuty rynek najmu w UK. W ogłoszeniach m.in. zakaz posiadania zwierząt i dzieci

UK: Organizacje charytatywne "zaniepokojone" zastojem w pracach nad ustawą o reformie wynajmu

Londyn: Każdego tygodnia prawie 300 najemcom grozi eksmisja bez wyraźnej przyczyny

Londyn: Landlord wynajmujący 22 pokoje ukarany grzywną w rekordowej wysokości

Luka w prawie sprzyja istnieniu "haniebnych" warunków w wynajmowanych nieruchomościach w Anglii

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 04.03.2024
  GBP 5.0480 złEUR 4.3201 złUSD 3.9820 złCHF 4.5119 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement