Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Charities 'concerned' over lack of progress with Renters Reform Bill

Charities 'concerned' over lack of progress with Renters Reform Bill
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem mieszkaniowym w Anglii, właściciele nieruchomości mogą eksmitować najemców bez podawania przyczyny. (Fot. Getty Images)
A group of 30 charities and non-profit organisations have urged the prime minister to pass a bill to ban 'no-fault' evictions.
The Renters Reform Bill would remove the right of landlords in England to evict tenants for no reason with only two months' notice.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Organizacje charytatywne ostrzegają, że opóźnienia w realizacji tego projektu mogą doprowadzić do "większych problemów i nieszczęść, których można uniknąć", a także do "wzrostu kosztów dla podatników".

Rząd zapowiedział, że prace nad ustawą zostaną wkrótce wznowione w parlamencie.

Partia Konserwatywna zapowiadała "poprawę sytuacji najemców" - w tym wprowadzenie zakazu eksmisji bez podania przyczyny - w swoim programie wyborczym przed wyborami powszechnymi cztery lata temu.

W maju do parlamentu trafił projekt ustawy o reformie prawa najmu, uwzględniający ten postulat, jednakże do tej pory nie został wprowadzony do kolejnego etapu prac parlamentarnych. Istnieją obawy, że ustawa nie zdąży przejść przez parlament przed kolejnymi wyborami, które prawdopodobnie odbędą się w przyszłym roku.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem mieszkaniowym (art. 21), właściciele nieruchomości mogą eksmitować najemców bez podawania przyczyny. Po otrzymaniu wypowiedzenia na podstawie wspomnianego artykułu, najemcy mają zaledwie dwa miesiące na wyprowadzkę, po czym właściciel może wystąpić do sądu o nakaz eksmisji.

Organizacja charytatywna Shelter, która jest koordynatorem pisma wystosowanego przez 30 organizacji do Rishiego Sunaka, napisała, że z jej badań wynika, że co trzy minuty w Anglii dochodzi do eksmisji najemcy na mocy przepisu dotyczącego eksmisji bez podania przyczyny.

Tymczasem jedna trzecia z 1 900 ankietowanych osób stwierdziła, że podczas ostatniej przeprowadzki znalezienie nowego lokum zajęło im ponad dwa miesiące.

W piśmie wskazano, że "złe i niepewne warunki mieszkaniowe sprawiają, że ludzie zapadają na choroby natury fizycznej, a to z kolei wywiera negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne". Dodano, że zniesienie eksmisji bez podawania przyczyny powinno być "sercem" rządowych planów, z zaznaczeniem, że najemcy "nie mogą dłużej czekać".

Wśród sygnatariuszy są: Child Poverty Action Group, Citizens Advice, Liberty, Centre for Mental Health i Disability Rights UK.

Jakie są prawa najemców?

 • O jaką kwotę landlord może podnieść czynsz? Wszystko zależy od zawartej umowy, ale podwyżki muszą być uczciwe, racjonalne i adekwatne do warunków, a okres wypowiedzenia wynosi zazwyczaj miesiąc.
 • Czy landlord może doprowadzić do eksmisji lokatora? Właściciele muszą przestrzegać ścisłych zasad, takich jak złożenie pisemnego wypowiedzenia. Po upływie okresu wypowiedzenia landlord może rozpocząć postępowanie eksmisyjne na drodze sądowej.
 • Czy landlord może odmówić wynajmu osobom pobierającym zasiłki? Nie, według organizacji charytatywnej Shelter, takie postępowanie jest bezprawną dyskryminacją. Ponadto niektóre gminy prowadzą listy prywatnych właścicieli, którzy oferują wynajem lokatorom pobierającym zasiłki.

Więcej informacji na temat praw najemcy i tego, gdzie szukać pomocy, można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej:

Zmiany w przepisach dotyczących najmu mogą "zdziesiątkować" rynek mieszkań studenckich w Anglii

Raport: Czynsze na Wyspach będą rosły "czterokrotnie szybciej niż ceny domów"

Zamrożenie czynszów i zakaz eksmisji w Szkocji "przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego"

Ceny najmu w Wielkiej Brytanii rosną w najszybszym tempie od dziewięciu lat

Niedobory mieszkań i wyższe raty kredytów sprawiły, że ceny najmu w UK są najwyższe w historii

Kryzys na rynku najmu w UK. Na 1 dom przypada już 25 chętnych

Według naukowców, mieszkanie w wynajmowanych domach postarza nas bardziej

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement