Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Loophole adds to ‘shameful’ rental conditions in England, says housing chief

Loophole adds to ‘shameful’ rental conditions in England, says housing chief
Wynajmowanie nieruchomości stwarzających najpoważniejsze zagrożenia dla zdrowia w Anglii niestety nie jest nielegalne. (Fot. Getty Images)
A loophole allowing landlords to rent out squalid homes is contributing to “shameful” conditions of the type seen nearly a century ago, the head of England’s environmental health chiefs has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Peter Wright zaapelował o kompleksową reformę przepisów regulujących sektor prywatnego wynajmu w celu wyeliminowania "poważnych niedociągnięć systemowych", które pozostawiają najemców na łasce nieuczciwych właścicieli.

Jak podkreślił, jego współpracownicy widywali nieruchomości w tak złym stanie - z obecnością pleśni, wilgoci i szczurów - że "nie pozwalają one urzędnikom spokojnie spać w nocy". "To wstyd, że w 2023 roku w Anglii wciąż żyją ludzie w tak strasznych warunkach" - dodał.

Wright udzielił wywiadu dziennikowi "The Guardian" w ramach serii poświęconej brytyjskiemu sektorowi wynajmu prywatnego. Jak zauważył, właściciele nieruchomości w Anglii mogą wynajmować takie zaniedbane domy, ponieważ nie istnieją żadne minimalne standardy prawne, które prywatni właściciele nieruchomości musieliby spełniać - w przeciwieństwie do sektora mieszkalnictwa socjalnego.

Tym samym wynajmowanie nieruchomości stwarzających najpoważniejsze zagrożenia dla zdrowia nie jest nielegalne, choć mieszkania te muszą posiadać certyfikat bezpieczeństwa energetycznego. Naruszeniem prawa jest dopiero niezastosowanie się przez landlorda do nałożonych na niego zobowiązań egzekucyjnych, ale wymaga to od najemcy złożenia skargi do organów władz lokalnych. Wielu najemców unika zgłaszania takich problemów z obawy przed eksmisją lub podwyżką czynszu.

W Szkocji i Irlandii Północnej obowiązują surowsze przepisy, co oznacza, że wynajmowanie nieruchomości w rażącym stanie jest przestępstwem.

Z kolei Walia ma podobne ramy prawne do Anglii, choć w 2016 roku wprowadziła "zobowiązanie zapisane w kontrakcie", nakładające na właścicieli obowiązek zagwarantowania, by ich domy "spełniały warunki odpowiednie do zamieszkania przez ludzi".

Wright uważa, że jest to "bardzo, bardzo kuriozalny" element prawa, który powinien podlegać tym samym wymogom, co bezpieczeństwo żywności, zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy, ograniczenie emisji szkodliwych substancji i inne aspekty związane ze zdrowiem środowiskowym.

Wilgoć i pleśń w wielu wynajmowanych domach na prywatnym rynku nieruchomości to niemal norma. (Fot. In Pictures Ltd./Corbis via Getty Images)

Rząd zobowiązał się zredukować liczbę zaniedbanych prywatnych nieruchomości wynajmowanych w Anglii o połowę, z prawie 1 miliona, do 2030 r. Ponad pół miliona z tych nieruchomości stwarza zagrożenia, które stanowią "poważne i bezpośrednie ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa osób" - z czego większość dotyczy zimna, wilgoci i pleśni - choć uważa się, że prawdziwa liczba jest znacznie wyższa.

Ministrowie obiecali również wprowadzić "standard godziwych warunków mieszkaniowych" dla tego sektora, dzięki dostosowaniu 4,4 mln wynajmowanych nieruchomości w Anglii do standardu mieszkań socjalnych.

Jednak rząd nie uwzględnił tego w projekcie ustawy o reformie wynajmu, który jest obecnie procedowany w parlamencie, ale w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wprowadzenia żadnych zmian w prawie.
 

Czytaj więcej:

W tysiącach mieszkań socjalnych w UK jest obecna groźna dla zdrowia pleśń i wilgoć

Landlord z Wembley z zakazem wynajmowania. Umieścił w domu 40 osób

Według naukowców, mieszkanie w wynajmowanych domach postarza nas bardziej

UK: Organizacje charytatywne "zaniepokojone" zastojem w pracach nad ustawą o reformie wynajmu

Londyn: Landlord wynajmujący 22 pokoje ukarany grzywną w rekordowej wysokości

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement