Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Rental ads saying no to kids forced us to sofa surf'

'Rental ads saying no to kids forced us to sofa surf'
W ogłoszeniach o wynajem aż rosi się od przypadków dyskryminacji. (Fot. Getty Images)
Thousands of adverts for rental homes posted by private landlords and lettings agents say children or pets are not welcome, BBC analysis shows.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

BBC podkreśla, że grupa posłów dowiodła niedawno, iż wprowadzanie zakazu posiadania dzieci dla prywatnych najemców "jest pośrednią dyskryminacją" w oparciu o aktualne przepisy. Nie zmienia to jednak faktu, że ich obecna interpretacja może być różna, a właściciele nieruchomości coraz częściej decydują na umieszczanie kontrowersyjnych wymagań w swoich ogłoszeniach o najem.

Stacja przytacza historię Sary, samotnej matki trójki dzieci, która szukając miejsca do życia na wynajem, zmuszona była spać u znajomych. Powodem jest właśnie fakt, że wiele ogłoszeń zawiera klauzulę zakazującą lokatorom zamieszkiwanie z dziećmi.

Rynek prywatnego najmu w UK znacząco odstaje od tego w kontynentalnej części Europy. (Fot. Getty Images)

"Może myślą, że będziemy urządzać jakieś imprezy, a dzieci będą bałaganić. Moje dzieci takie nie są" - przekazała stacji.

Według organu reprezentującego agentów nieruchomości Propertymark, swój wpływ na powyższą sytuację miał m.in. limit depozytu, jaki może pobrać landlord. "Od jego wprowadzenia właściciele domów i mieszkań są bardzo ostrożni, jeśli chodzi o potencjalne szkody, które mogą wyrządzić najemcy" - przekazał.

Związek landlordów National Residential Landlords Association stwierdził z kolei, że "zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla najemców jest posiadanie zwierzęcia lub dziecka". Przekazano jednak, że wprowadzanie zakazu ich posiadania "jest marginalnym działaniem mniejszości landlordów".

Stacja BBC News stworzyła skrypt, który przez cztery dni w maju zbierał wszystkie prywatne oferty wynajmu z platform OpenRent i Zoopla. Po usunięciu wszystkich ofert dotyczących najmu pokojów (lub jakiejkolwiek innej formy najmu, która zakłada dzielenie domu z osobami trzecimi) okazało się, że:

 • jedna czwarta (24 proc.) landlordów na OpenRent odmawia najmu rodzinom
 • ponad 300 ofert na Zoopli wyraźnie wskazuje, że dzieci nie są mile widziane (choć stanowiło to mniej niż 1 proc. ogłoszeń)
 • 73 proc. ofert na OpenRent zawiera klauzulę zakazującą posiadania zwierząt (dla porównania, podobną klauzulę zawiera już tylko 6 proc. ogłoszeń na Zoopli)

Portal BBC wskazuje, że różnice między OpenRent a Zoopla związane są z faktem, że z pierwszej platformy korzystają właściciele mieszkań, którzy samodzielnie wybierają swoje preferencje. Na Zoopli ogłoszenia wystawiają natomiast przede wszystkim agencje nieruchomości.

Czytaj więcej:

Prywatni najemcy opuszczają Londyn "w najwyższym tempie od 10 lat"

Burmistrzowie Londynu, Manchesteru i Liverpoolu wzywają do zamrożenia czynszów

Rząd UK przygotowuje rewolucję w najmie. Co zmieni ustawa Renters Reform Bill?

Nieuzasadnione eksmisje w Anglii będą zakazane dzięki reformie sektora najmu nieruchomości

Zmiany w przepisach dotyczących najmu mogą "zdziesiątkować" rynek mieszkań studenckich w Anglii

Nad rynkiem wynajmu w UK "zbierają się burzowe chmury". Landlordowie rozważają sprzedaż domów

BBC o trudnej sytuacji najemców w UK. "Mamy £1 750 i nie możemy nic znaleźć"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement