Menu

Sąd w Belgii: Nakaz noszenia masek "jest niekonstytucyjny"

Sąd w Belgii: Nakaz noszenia masek "jest niekonstytucyjny"
To nie pierwszy raz, kiedy zgodność regulacji antyepidemicznych została zakwestionowana przez belgijski wymiar sprawiedliwości. (Fot. Getty Images)
Sąd policyjny w Brukseli uniewinnił mężczyznę oskarżonego o brak maseczki w miejscu publicznym. W uzasadnieniu podał, że generalny nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z konstytucją.
Reklama

Sprawa toczyła się w sądzie policyjnym (tribunal de police) - jest to w Belgii instancja rozpatrująca drobne przestępstwa i wykroczenia, np. dotyczące kodeksu drogowego, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 1 240 euro. Wyrok opisał dzisiaj portal Brussels Times.

Według sędziego, ogólny nakaz noszenia maseczek w regionie stołecznym jest naruszeniem konstytucyjnego prawa do swobodnego przemieszczania się. Zgodnie z wyrokiem, prawo to może zostać ograniczone jedynie poprzez ustawę uchwaloną przez parlament, a nie na podstawie rozporządzenia ministerialnego, jak w przypadku regulacji Covid-19.

W praktyce wszystkie ograniczenia antyepidemiczne w Belgii są jednak przyjmowane przez rząd z upoważnienia króla, ale z pominięciem parlamentu - zauważa Brussels Times.

To nie pierwszy raz, kiedy zgodność regulacji antyepidemicznych została zakwestionowana przez belgijski wymiar sprawiedliwości. W październiku ub. roku sąd w Charleroi orzekł, że grzywny za naruszanie koronowych restrykcji są niezgodne z prawem. Ochrona zdrowia publicznego nie usprawiedliwia środków zastosowanych w tym celu - uzasadnił.

Na regularne pytania o ustawę, która stworzy podstawy prawne dla covidowych restrykcji, MSW wciąż odpowiada: "Pracujemy nad tym".

Czytaj więcej:

Królowa po raz pierwszy pokazała się w maseczce

Polski rząd nałożył obowiązek noszenia maseczki w pracy

Doradca rządu UK: "W maseczkach może nawet do przyszłej zimy"

Kolejne supermarkety w UK wprowadzają zakaz wstępu dla osób bez maseczek

Francja: Władze zalecają unikanie stosowania masek domowej roboty

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama