Menu

"Rzeczpospolita": W sprawie aborcji wygrywa kompromis

"Rzeczpospolita": W sprawie aborcji wygrywa kompromis
Prawie 50 proc. respondentów opowiada się za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego. (Fot. Getty Images)
Większość badanych jest przeciwna adopcji dzieci przez pary homoseksualne, a w sprawie aborcji wygrywa kompromis - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

IBRiS zapytał o pięć kwestii: stosunek do aborcji, związków partnerskich, finansowania in vitro, religii w szkołach i napływu imigrantów. Dziennik pisze, że "we wszystkich odpowiedziach wielkie znaczenie dla deklarowanych poglądów ma płeć, miejsce zamieszkania, a przede wszystkim - poglądy polityczne". "

Duże kontrowersje budzą pytania dotyczące związków partnerskich. "O ile zdecydowana większość respondentów (75,8 proc.) zgadza się na wprowadzenie związków partnerskich dla osób różnej płci, o tyle w pytaniu dotyczącym osób tej samej płci 50 proc. jest temu przeciwna" - wynika z badania.

Jeszcze bardziej nieprzychylna jest opinia badanych dotycząca małżeństw jednopłciowych: 64,6 proc. jest im "przeciw", a 27,2 - "za". Zdecydowane "nie" badani mówią też adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. "Przeciw jest 73,1 proc., za - 16,7 proc., a ponad 10 proc. nie ma zdania" - podaje dziennik.

Duże kontrowersje budzą pytania dotyczące małżeństw jednopłciowych. (Fot. Getty Images)

Gazeta, powołując się na wyniki badania, zauważa, że więcej liberalizmu badani wykazują w sprawie aborcji. "Prawie 50 proc. respondentów opowiada się za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, a 28,7 proc. jest za ułatwieniem dostępu do aborcji z innych przyczyn niż wymienione obecnie w ustawie, a tylko niespełna 15 proc. chciałoby zaostrzenia prawa" - czytamy w "Rz".

"W sprawie finansowania z publicznych środków procedury in vitro zdanie respondentów jest dość sprecyzowane: 66,1 proc. opowiada się za takim rozwiązaniem, a 22,1 proc. jest przeciw" - dodaje gazeta.

"W pytaniu o nauczanie religii w szkołach przewagę mają zwolennicy pozostawienia tego przedmiotu w publicznych placówkach: opowiada się za tym 51,4 proc. badanych, 40 proc. chciałoby religię ze szkół wyprowadzić" - czytamy w "Rz".

Ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. (Fot. Getty Images)

Ostatnie w sondażu było pytanie: "Czy Polska powinna przyjmować imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu?". "42,4 proc. badanych jest na tak. 56,9 proc. - przeciw" - wskazuje dziennik.

Pozytywnie do przyjmowania imigrantów nastawione są osoby określające się jako lewicowe (63 proc.), socliberałowie (67 proc.) oraz niewierzące i niepraktykujące (45 proc.), a także wierzące i niepraktykujące (45 proc.) Wśród badanych uważających się za osoby wierzące i praktykujące nieregularnie - to tylko 13 proc.

Czytaj więcej:

Zasiłek "Za życiem" nie zmniejszył liczby aborcji

Polacy chcą, by zaprzestać polowania na ptaki

CBOS: Polacy mają chłodny stosunek do muzułmanów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama