Menu

"Rzeczpospolita": Polskie agencje zatrudnienia czekają na Białorusinów

"Rzeczpospolita": Polskie agencje zatrudnienia czekają na Białorusinów
Polskie agencje liczą na wzrost zainteresowania pracą w Polsce wśród Białorusinów. (Fot. Getty Images)
Firmy rekrutujące pracowników zza wschodniej granicy liczą, że w wyniku protestów na Białorusi jej władze zniosą ograniczenia wyjazdów za granicę - podaje dziś 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Zdaniem prezesa agencji zatrudnienia Personnel Service - Krzysztofa Inglota  - polskie firmy bardzo chętnie zatrudniają pracowników z Białorusi, lecz dotychczas trudno było ich zrekrutować.

Od kilku lat największym dostawcą imigrantów zarobkowych do Polski jest Ukraina.

"Rosnące problemy gospodarcze i obecny kryzys polityczny na Białorusi raczej tego nie zmienią (choćby ze względu na niewielką – niespełna 10 mln – liczbę mieszkańców), lecz mogą znacząco zwiększyć niewielki na razie napływ pracowników z tego kraju" - podaje "Rzeczpospolita".

Agencje zatrudnienia ściągające do Polski pracowników ze Wschodu już od kilku miesięcy widzą oznaki zmiany. "Fatalna sytuacja gospodarcza na Białorusi wyraźnie zwiększyła liczbę chętnych do pracy w Polsce, a teraz, jeśli nastąpi pewne odmrożenie polityczne, może być ich jeszcze więcej" – przewiduje Mateusz Matysiak, szef agencji EMT HRC.

Andrzej Korkus, prezes EWL, zwiększone zainteresowanie pracą w Polsce wśród obywateli Białorusi obserwuje od maja–czerwca tego roku, co też przekłada się na nieco większą rekrutację. "Jest to jednak wzrost rzędu kilku procent, a więc nie możemy w obecnej sytuacji mówić o masowej migracji zarobkowej Białorusinów do Polski" – zaznacza Korkus.

Czytaj więcej:

Ukraińców zastąpią bezrobotni Polacy?

Ukraińcy powoli wracają do Polski

Ukraina wprowadza kwarantannę dla osób przyjeżdzających z Polski

  Komentarze
  • Greg
   14 sierpnia, 18:57

   Za jakich rzadow wyjechało najwiecej polakow za granice ??? Prosze najpierw zasiegnac informacji na ten temat a potem obwiniac terazniejszych rzadzacych !!!!!

  • Andre
   14 sierpnia, 20:21

   Ten Grzegorz Lewiński jako początkujący internauta jest zagubiony, niech ktoś go weźmie za rękę i wytłumaczy żeby się nie kompromitował. On nie rozumie, że Polaków za granicę wypchnęły rządy PO-PSL natomiast obecnie do Polski wraca najwięcej Polaków, bo w Polsce są dobre zarobki i wciąż rosną. Polacy teraz żyją na godnym poziomie.
   Sam byłem wiele lat w UK i nie wyjadę z Polski !

  • Czytelnik anonimowy
   14 sierpnia, 22:41

   Greg ja wyjechałem jeszcze przed rządem Po. Zaraz Zara to chyba Jarosław był wtedy u steru :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama