Menu

"Rzeczpospolita": Czy podwyżka płacy wywoła zwolnienia?

"Rzeczpospolita": Czy podwyżka płacy wywoła zwolnienia?
Płaca minimalna w Polsce może wzrosnąć w przyszłym roku o 200 złotych. (Fot. Getty Images)
Pomimo kontrowersji związanych z podniesieniem płacy minimalnej nad Wisłą o 200 złotych, większość ekonomistów, którzy wzięli udział w specjalnym panelu dziennika 'Rzeczpospolita', nie podzieliło obaw przedsiębiorców. Według zapowiedzi rządu, minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie w przyszłym roku do 2 800 złotych brutto (ok. 2 060 zł netto).
Reklama

Jak donosi dziennik, nieco ponad jedna trzecia spośród 37 znanych naukowców, którzy wzięli udział w ankiecie "Rzeczpospolitej", zgodziła się z opinią, że przyszłoroczny wzrost płacy minimalnej o 200 zł (do 2800 zł brutto) spowoduje znaczny spadek rzeczywistego zatrudnienia.

"Istotnie mniejsze będzie przede wszystkim zatrudnienie legalne, gdyż jego część przeniesie się do szarej strefy" – wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" prof. Witold Orłowski, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkoły Biznesu PW.

Ekonomiści z rezerwą podchodzą jednak do argumentów premiera polski - Mateusza Morawieckiego - że podwyżka minimum płacowego nad Wisłą przyspieszy wychodzenie z kryzysu i będzie siłą modernizującą gospodarkę.

Antykryzysowy efekt wzrostu minimalnej stawki docenia jedynie 11 proc. uczestników panelu, a 32 proc. wiąże podwyżkę z modernizacją. "Wynagrodzenia równe minimalnemu płaci się głównie w branżach o niskim potencjale automatyzacji" – ocenia Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Co sądzą o podwyżce przedsiębiorcy? "W obecnych warunkach to niepotrzebny błąd polityczny, choć raczej nie skończy się on katastrofą" - ocenia w "Rzeczpospolitej" Henryk Orfinger, współwłaściciel i szef rady nadzorczej kosmetyczno-hotelarskiej grupy Irena Eris. Według niego, o ile w przemyśle, m.in. kosmetycznym, podwyżka minimum płacowego przejdzie prawie niezauważalnie, o tyle będzie mocno odczuwalna w branżach, które opierają się na niskich marżach i płacach, jak np. usługi okołoturystyczne.

Zdecydowana większość przedsiębiorców wyraża opinię, że wzrost płacy minimalnej o 200 złotych doprowadzi do dużego bezrobocia i znacznego wzrostu cen w kraju.

  Komentarze
  • Tom
   25 września, 15:02

   Każdego dnia dziękuję mojemu aniołowi stróżowi, że natchnął mnie tą myślą żeby opuścić ten cholerny, polski grajdół.......i tak już od 10 lat. Nie wróciłbym tam nawet jeśli by mi 1 mln. funtów położyli na stole bo w UK za parę lat sam to już będę maiła zarobione, a w Polsce to by mnie z tego zaraz opędzlowali.

  • Klimo
   25 września, 20:17

   A co maja mowic przedsiebiorcy... Skonczylo Im sie eldorado. W chwili obecnej musza pracownika szanowac zeby nie uciekl do innej firmy. Jezcze kilka lat temu ponizali swoich pracownikow, wielu pracowalo na czarno ale powoli Polska wychodzi z tej patologii. Przedsiebiorcy nie moga sie z tym pogodzic ze musza odzywac sie i traktowac swoich pracownikow z szacunkiem

  • You
   26 września, 17:56

   Rząd podnosi płacę a pracodawcom to nie na rękę, bo najlepiej gdyby człowiek pracowała dla nich charytatywnie. Takich marnych pracodawców co nazywają się biznesmenami mamy w Polsce. Przecież duże firmy całkiem nieżle prosperują wiec BIZNESMENI wy sami tego nie wypracowujecie tylko wasi pracownicy i trzeba ich wynagradzać.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama