Menu

Rząd zapowiada surowsze wyroki i ograniczenie przedterminowych zwolnień

Rząd zapowiada surowsze wyroki i ograniczenie przedterminowych zwolnień
Najważniejszą z proponowanych zmian jest konieczność odbycia przez sprawców poważnych przestępstw - takich jak zabójstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, gwałt i inne przestępstwa seksualne - minimum dwóch trzecich zasądzonej kary. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd przedstawił wczoraj plan reformy sądownictwa karnego w Anglii i Walii. Przewiduje on m.in., że sprawcy poważnych przestępstw będą musieli odbyć minimum dwie trzecie zasądzonej kary, a w przypadku terroryzmu - na dożywocie będzie można skazać już 18-latków.
Reklama

Jak wyjaśnił minister sprawiedliwości Robert Buckland, wprowadzenie zmian oznacza koniec skomplikowanych i dezorientujących praw, a w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia zaufania do systemu sądowniczego.

Najważniejszą z proponowanych zmian jest konieczność odbycia przez sprawców poważnych przestępstw - takich jak zabójstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, gwałt i inne przestępstwa seksualne - minimum dwóch trzecich zasądzonej kary. Obecnie mogą się oni ubiegać o przedterminowe zwolnienie już po odsiedzeniu połowy wyroku. Ponadto zwiększone zostaną możliwości wstrzymania automatycznego przedterminowego zwolnienia przestępców, jeśli nadal stanowią oni zagrożenie terrorystyczne lub byliby niebezpieczni dla społeczeństwa.

Obniżony ma zostać wiek - z 21 do 18 lat - w którym sprawcę ataku terrorystycznego z wieloma ofiarami śmiertelnymi można skazać na bezwzględne dożywocie, bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Wprowadzona ma być kara bezwzględnego dożywocia dla dorosłych powyżej 21. roku życia, którzy z premedytacją zamordują dziecko poniżej 16 lat. Proponowane jest także wprowadzenie dolnego progu kary w wypadku trzeciego przyłapania na włamaniu lub drugiego przyłapania na posiadaniu noża. Ograniczona ma zostać możliwość zastosowania minimalnego wymiaru kary pozbawienia wolności dla osób powyżej 18. roku życia, które popełniły morderstwo przed osiągnięciem pełnoletności.

Rząd UK zapowiedział istotne zmiany w prawie karnym. (Fot. Getty Images)

Zaproponowano także zwiększenie nadzoru, przy pomocy nadajników GPS, nad włamywaczami czy sprawcami rozboju po ich wypuszczeniu z więzienia.

Choć większość proponowanych kroków oznacza zaostrzenie kar, przewidziane są również zmiany w rejestrze karnym mające skrócić czas, w którym przestępcy muszą zgłaszać pracodawcom przestępstwa popełnione w przeszłości. Celem tego kroku jest pomoc w ich reintegracji w społeczeństwie. Wyroki dozoru policyjnego będą "zapominane" po 12 miesiącach bez popełnienia kolejnego przestępstwa, wyroków do czterech lat nie trzeba będzie ujawniać po kolejnych czterech latach bez recydywy, zaś wyroków skazujących na więcej niż cztery lata - po zakończeniu kolejnego siedmioletniego okresu bez przestępstwa. Buckland zapowiedział też większą pomoc dla sprawców przestępstw mających problemy ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami.

Zapowiedź reformy sądownictwa karnego została przedstawiona w czasie, gdy prawnicy ostrzegają, że ze względu na spowodowane epidemią koronawirusa opóźnienia w sądach koronnych setki tysięcy ludzi być może będą musiały czekać na proces do 2022 roku. Od rozpoczęcia blokady w marcu liczba zaległych spraw w sądach koronnych wzrosła o 6 tys. do 43 tys.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd zapowiada zaostrzenie kar za terroryzm

Rząd UK: Skazani za terroryzm pozostaną w więzieniach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama