Menu

Rząd nie zgadza się na wejście Gibraltaru do strefy Schengen

Rząd nie zgadza się na wejście Gibraltaru do strefy Schengen
Liczący 32 tys. mieszkańców Gibraltar jest brytyjskim terytorium zależnym, do którego roszczenia od ponad 300 lat zgłasza Hiszpania. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd wykluczył, by Gibraltar - brytyjskie terytorium zależne na Półwyspie Iberyjskim - zawarł odrębne porozumienie z Unią Europejską w sprawie przekraczania granicy bez kontroli paszportowej po Brexicie.
Reklama

W piątek o takim pomyśle mówił premier Gibraltaru Fabian Picardo, wskazując na korzyści, jakie to przyniosłoby temu terytorium. Ok. 15 tys. mieszkańców przygranicznych rejonów Hiszpanii przekracza codziennie liczącą 1,8 km długości granicę w związku z tym, że pracują na Gibraltarze. W brytyjskim referendum z 2016 r. za pozostaniem w UE opowiedziało się 96 proc. mieszkańców Gibraltaru, co było najbardziej jednostronnym wynikiem w całym Zjednoczonym Królestwie.

Picardo przypomniał, że sprawa wejścia Gibraltaru do strefy Schengen była podnoszona jeszcze przed referendum w sprawie Brexitu, a niektóre minipaństwa są lub praktycznie są w strefie Schengen, mimo że nie należą do UE i nie uczestniczą w Systemie Informacyjnym Schengen.

W gestii rządu gibraltarskiego są wszystkie sprawy z wyjątkiem obronności i polityki zagranicznej. (Fot. Getty Images)

Rzecznik brytyjskiego rządu wyjaśnił jednak, że sprawa Gibraltaru będzie częścią rozmów między Londynem a Brukselą w sprawie przyszłych relacji, a zgodnie z uzgodnioną deklaracją na ten temat, celem tych negocjacji jest utrzymanie swobody przekraczania granicy.

"Po naszym wyjściu Wielka Brytania będzie negocjować przyszłe stosunki z UE w imieniu całej brytyjskiej rodziny, w tym Gibraltaru. Rządy Wielkiej Brytanii i Gibraltaru, ściśle ze sobą współpracując, zawsze popierały ustalenia w sprawie granicy z Hiszpanią, które promują płynność i wspólny dobrobyt w regionie" - przekazał rzecznik brytyjskiego rządu. "Zjednoczone Królestwo, w tym Gibraltar, nie jest częścią strefy Schengen" - podkreślił.

Czytaj więcej:

Royal Navy będzie eskortować brytyjskie statki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama