Menu

Rząd Irlandii ostrzega: Pełne otwarcie pubów może być przesunięte

Rząd Irlandii ostrzega: Pełne otwarcie pubów może być przesunięte
Takie sceny z Dublina zaniepokoiły rząd. (Fot. YouTube/Newstalk/screenshot)
Planowane na 20 lipca pełne otwarcie pubów w Irlandii może zostać przełożone na późniejszy termin w związku z tłumami ludzi, które w miniony weekend wyszły na ulice Dublina - ostrzegł wczoraj nowy premier tego kraju, Micheal Martin.
Reklama

"Musimy postawić na pierwszym miejscu zdrowie publiczne. To jest nadrzędna kwestia. Jedynym sposobem na odbudowę gospodarki jest utrzymanie Covid-19 w ryzach. Jakakolwiek zmiana w tym zakresie byłaby katastrofą dla kraju. Każdy ma obowiązek się zachowywać" - przyznał Martin w stacji radiowej Cork's 96FM.

Dodał, że rząd jest zaniepokojony scenami, które miały miejsce w Dublinie w miniony weekend, gdy w wielu przypadkach nie przestrzegano dystansu społecznego, a w niektórych - również godzin otwarcia lokali.

W ramach znoszenia ograniczeń, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, puby, które podają także jedzenie, mogły się otworzyć już w poniedziałek, 29 czerwca. To oznacza, że miniony weekend był pierwszym po ich otwarciu i tak, jak się spodziewano, tłumy ludzi wyszły na ulice Dublina.

Jednak zdaniem policji, weekend minął spokojnie. Drew Harris, komisarz główny policji, poinformował wczoraj, że w trakcie weekendu funkcjonariusze odwiedzili około 6 000 lokali i zdecydowania większość z nich dostosowała się do zaleceń. Natomiast jeśli chodzi o tłumy ludzi na ulicach i przed pubami, to jak przekazał, odnotowano tylko jeden incydent wymagający interwencji policji.

Zgodnie z planem - przyjętym przez poprzedni rząd - puby, które nie serwują jedzenia, będą mogły wznowić działalność w czwartej fazie znoszenia restrykcji, od 20 lipca. Sprawę ewentualnego przesunięcia tego terminu omawiano podczas wczorajszego posiedzenia rządu, ale żadnej decyzji na razie nie podjęto.

W Irlandii wykryto dotychczas 25 531 zakażeń koronawirusem, z czego 1 741 zakończyło się zgonem. Jednak w ostatnich dwóch tygodniach dobowa liczba zmarłych rzadko kiedy przekracza trzy, zaś nowo wykrytych infekcji - 20. Wczoraj poinformowano, że w ciągu ostatniej doby nie było żadnego zgonu - co jest drugim takim dniem z rzędu - i stwierdzono cztery nowe zakażenia.

Czytaj więcej:

Irlandia: Po 140 dniach od wyborów powstaje rząd

Irlandia: Częściowe zniesienie kwarantanny dla przyjeżdżających odłożone do 20 lipca

  Komentarze
  • Wolny
   8 lipca, 14:04

   Irlandzkie by...lo wrocilo do pubow ..mam.nadzieje ze wiekszosc z nich bedzie zarazona i zachoruja..pastuchy...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama