Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK ponownie ostrzega przed wyłączeniem Brytyjczyków z systemu Galileo

Rząd UK ponownie ostrzega przed wyłączeniem Brytyjczyków z systemu Galileo
System nawigacji Galileo ma zastąpić w Europie GPS już za 2 lata. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis ostrzegł, że ograniczenie dostępu Wielkiej Brytanii do struktur bezpieczeństwa Wspólnoty, w tym m.in. systemu satelitarnego Galileo, zmniejszyłoby zdolność zwalczania wspólnych zagrożeń.
Reklama
Reklama

W stanowczym oświadczeniu dla brytyjskich i europejskich mediów, Davis podkreślił, że Wielka Brytania "chce nadal mieć znaczący wkład w europejskie bezpieczeństwo”. "Wszyscy skorzystalibyśmy z partnerstwa, które proponujemy” - przekonywał.

"Nasi partnerzy w negocjacjach stoją przed wyborem: mogą traktować nas (po Brexicie - przyp.red.) jako państwo trzecie zgodnie z istniejącymi precedensami, tworząc coś, co jest znacznie bardziej ograniczone od naszej obecnej relacji lub mogą przyjąć bardziej elastyczne podejście, w którym razem wykorzystujemy możliwości operacyjne niezbędne do zwalczania ciągle zmieniających się zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa” - przekazał Davis.

Brytyjski minister podkreślił, że "aby chronić naszych obywateli musimy patrzeć poza istniejące precedensy i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam kontynuować wspólną pracę”.

"Nie ma prawnego ani operacyjnego powodu, dla którego takie porozumienie nie mogłoby zostać osiągnięte” - zastrzegł.

Według źródeł w brytyjskiej administracji, bezpośrednie oświadczenie Davisa jest związane z narastającą frustracją wśród brytyjskich negocjatorów wywołaną m.in. odmową ze strony Unii Europejskiej zgody na przyznanie Wielkiej Brytanii pełnego dostępu do powstającego systemu nawigacji satelitarnej Galileo po planowanym wyjściu kraju ze Wspólnoty.

Galileo to oparty na 30 satelitach europejski odpowiednik amerykańskiego systemu GPS, który jest powszechnie używany do korzystania z nawigacji satelitarnej, zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych.

Zgodnie z planami, unijny projekt ma być w pełni funkcjonalny po 2020 roku. Od rozpoczęcia prac nad nim w 2003 roku Wielka Brytania opłacała mniej więcej 12 proc. rocznego budżetu i realizowała ok. 15 proc. zleceń przy jego konstrukcji.

Brytyjczycy od 2003 roku współfinansowali program. (Fot. ESA)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama