Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK odrzuca propozycję UE w sprawie swobody przepływu dla młodzieży

Rząd UK odrzuca propozycję UE w sprawie swobody przepływu dla młodzieży
Wielka Brytania nie ma w planie przywracać swobody przepływu osób z Unii Europejskiej w żadnym przypadku. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania odrzuciła propozycję Unii Europejskiej, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE.
Reklama
Reklama

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że zamierza zaproponować Wielkiej Brytanii porozumienie, które pozwalałoby osobom w wieku 18-30 lat przebywać, podejmować studia i pracę na terenie drugiej strony przez okres do czterech lat, bez wiz. Oznaczałoby to także, że studenci z UE płaciliby czesne w takiej samej wysokości jak brytyjscy, czyli znacznie niższe niż obecnie.

Po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie obywatele państw UE traktowani są tak samo jak państw trzecich, co oznacza, że aby przyjechać na dłużej niż pół roku, muszą ubiegać się o wizę, podobnie jak w przypadku chęci podjęcia studiów czy pracy.

Wielka Brytania ma umowy z 13 krajami spoza UE, m.in. z Australią i Nową Zelandią, które pozwalają młodym ludziom na przyjazd na okres do dwóch lat, i mówi, że jest otwarta na rozszerzenie tego na poszczególne kraje członkowskie UE, ale nie na UE jako całość.

Wprawdzie KE zastrzegła, że miałoby to być ograniczone porozumienie, a nie próba powrotu do swobody przepływu osób, jaka była przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE, ale brytyjski rząd szybko odrzucił ten pomysł.

"Nie wprowadzamy ogólnounijnego programu mobilności młodzieży - swobodny przepływ w UE został zakończony i nie ma planów jego przywrócenia" - oświadczył wczoraj wieczorem rzecznik rządu. Dodał, że rząd woli umowy z poszczególnymi krajami niż porozumienie, które miałoby zastosowanie we wszystkich 27 państwach członkowskich.

Również opozycyjna Partia Pracy zapewniła, że jeśli wygra tegoroczne wybory do Izby Gmin - co jest bardzo prawdopodobne - "nie ma planów dotyczących programu mobilności młodzieży".

"Rząd Partii Pracy będzie dążył do poprawy stosunków roboczych Wielkiej Brytanii z UE, nie przekraczając naszych czerwonych linii - bez powrotu do jednolitego rynku, unii celnej lub swobodnego przepływu osób" - oświadczył rzecznik laburzystów.

Propozycja KE nie oznaczałaby nawet w przypadku młodych ludzi powrotu do systemu, który obowiązywał przed Brexitem, bo swoboda przepływu byłaby ograniczona czasowo, a uczestnicy z Wielkiej Brytanii mogliby pozostać tylko w tym kraju UE, który ich przyjął. Byłoby to jednak znaczące ułatwienie przy ich przemieszczaniu się, zwłaszcza że Komisja zasugerowała brak limitów liczbowych.

Czytaj więcej:

Ostrzeżenie dla posiadaczy brytyjskich "czerwonych" paszportów. Brexit zmienił ich ważność w UE

UK: Zaostrzone kontrole graniczne towaru z UE spowodują wzrost cen żywności

Brytyjscy rolnicy chcą otrzymywać od rządu dochód podstawowy, aby sprostać trudnościom po Brexicie

Były szef brytyjskiego MSZ: "Brexit uczynił Wielką Brytanię krajem o niższym statusie"

Centra ogrodnicze w UK gromadzą rośliny przed nowymi kontrolami związanymi z Brexitem

  Komentarze
  • Ewa
   20 kwietnia, 17:29

   Jak dla mnie więcej skorzystałoby na tym UK, ale jak ono wolą odgrywać w mediach rolę proszonego państwa to niech im będzie pod wiatr jak zawsze. To nie jest kraj, do którego poleciałbym przyjeżdżać na studia komukolwiek. Ceny jak z kosmosu, a większość kierunków to jak 1-2 dni na uczelni a reszta to " praca własna". Znam wiele osób po tutejszych studiach i naprawdę niewiele umieją więc żaden prestiż.

  • Czytelnik anonimowy.
   20 kwietnia, 18:52

   Unia Europejska się sypie. W związku z nowym zielonym ładem produkcja w wielu branżach przestała się opłacać i zaraz bezrobocie szczególnie wśród młodzieży wystrzeli. Stąd nagle eurokraci, którzy niedawno ogłaszali upadek UK po brexicie przychodzą i się przymilają by upchać gdzieś młodych bezrobotnych. Na całe szczęście w Królestwie Brytyjskim są jeszcze mądrzy ludzie i na dadzą się nabrać na tzw "wymianę młodzieży".

  • Ucieczka z piekła 41 dni
   20 kwietnia, 19:08

   Każdy normalny kraj chce młodych chcących pracować, a oni wybierają młodych inżynierów nie chcących pracować. Debile. Dlatego mi opłacili szkole abym mógł wyjechać debile :) ale dziękuję. Kraj gówna.

  • Czytelnik anonimowy
   20 kwietnia, 19:35

   ten kraj to już jest jakaś masakra rozmawiałem ostatnio ze studentem i on wie że w Europie już w tej chwili jest więcej wolności i możliwości a tutaj proszę

  • Celestyn76
   20 kwietnia, 20:40

   Debile nie chcą legalnych wykształconych młodych ludzi tylko analfabetów z pontonow no i stąd chińskich studentów szpiegujących dla panstwa bo oni studiują tylko nauki ściśle a nie piedroly typu psychologia czy genderactwo

  • Celestyn76
   20 kwietnia, 20:57

   Debile nie chcą legalnych wykształconych młodych ludzi tylko analfabetów z pontonow no i stąd chińskich studentów szpiegujących dla panstwa bo oni studiują tylko nauki ściśle a nie piedroly typu psychologia czy genderactwo

  • Ruda wrona
   21 kwietnia, 06:47

   Uk bardzo dobrze robi odrzucając tą głupią propozycję. Pojedyncze kraje za wspólnym porozumieniem mogą podpisywać różne umowy. Koniec dyktatu niemiec czytaj UE. Wielki czas na nas. Polexit i pojedyncze umowy z 26 krajami. Nie ma czegoś takiego jak porozumienie z UE, to kłamcy i oszuści nie dotrzymujacy słowa. Korupcja, przestępcy oderwani od rzeczywistosci skorumpowani, przekupni urzędnicy. Tacy ludzie sa chronieni i urzędujący w UE. Są nie reformowalni i bezkarni.Niszczą i drenują gospodarki 24 krajów. Uzurpatorzy współcześni kolonialiści trzymają za gębę 24 rządy i narody.Taka jest prawda

  • Wredny
   21 kwietnia, 07:34

   I bardzo dobrze. Przyjechałaby reszta Rumunii i polaczkow co tak plują na Anglię. Firmy w Polsce upadają to teraz nagle Anglia potrzebna. Wypad.

  • Benekiciaż
   21 kwietnia, 08:50

   Sami sobie strzelają w kolano ! Jeśli jest ktoś tu kto zachwyca się tym nędznym kraje to od razu mu powiadam ze jest ograniczony i mało w życiu widział i przeżył! Kraj beż perspektyw w którym ludzie posiadają wiedzę na temat menu w mc donald ! Ich interesuje tylko egipt wakacje modne ciuchy i kredyciki!zacofani to mało powiedziane .zobacz jacy Otyli! Ale koniec wykorzystania ludzi przez Brytyjczyków bo większość otworzyła oczy że to się już nie opłaca! Jeszcze będą płakać za nami! Tymczasem ja w Polsce mam dobrze zaopatrzony sklep monopolowy beż turbanów co tylko patrzą jak cię oszukac

  • Janusz z PGR
   21 kwietnia, 10:34

   I chlopaczki po zawodowce I z materaca juz sa znafcami systemu nauczania w UK..
   Ale przypomne wg roznych rankingow to w pierwszej 100 najlepszych szkol to jest kilkanascie uniwerkow z UK a Polska ma gdzies na 420 480 miejscu UJ i UW..
   Na liscie Szangchajskiej w pierwszej 40 jest tylko jeden uniwerek z Uni a chyba 4 z UK..
   Ciekaw jeatem kiedy wyjedziecie z UK..ucieczka 41 mam nadzieje ze ulozysz sobie zycie po tym Oxsfordzie ha ha ha pewnie w PL za sam dyplom dostaniesz 15 tys netto (⁠•⁠‿⁠•⁠)

  • Piotr
   21 kwietnia, 11:42

   Nie po to odcięli się od zwierzchnictwa lewacko- niemieckiego euro-kołchozu, aby znowu wchodzić w jakieś dziwne układy ! Mimo wielu niedogodności związanych z Brexitem ten kraj jest niezależny decyzyjne od idiotyzmów komisarzy ludowych z Brukseli i sam kształtuje swoją politykę. Jeżeli kogoś z UE stać na studia w UK to i tak może bez problemu tu studiować - o ile go na to stać. A swoją drogą, to UE już sypie się w posadach ekonomiczno- politycznych a czerwcowe wybory do parlamentu europejskiego wyraźnie to pokażą...

  • 21 kwietnia, 12:24

   Maja racje. Dosc juz malkontenow w dresach z europy wschodniej narzekajacych na wszystko, ze spuszczonymi glowami spedzajacymi czas przy browarku zamiast uczyc sie jezyka i nowych kwalifikacji.

  • Ucieczka z piekła 40dni
   21 kwietnia, 19:43

   @ Janek zapisujesz daty i zapamiętujesz kiedy ktoś pisze pod nickiem o jakiejś górskiej a nie możesz zapamiętać że, będę pracował w Niemczech. A szkołę którą kończę to zwyczajna zawodówka, tam nieźle bimber i zioło leci.

  • Emigrant
   22 kwietnia, 09:21

   Kiedyś byłem zwolennikiem UE bo dobrze pamiętam komunę a teraz cała Unia szybko przekszksztalca się w ZSSR do widać po samobójczej polityce gospodarczej i imigracyjnej. UK ma wiele wad ale przynajmniej decydują sami o sobie a nie jakiś unijny niemiecki socjalista czy zielony. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy co to jest komuna a ich wolność i dobrobyt szybko się skończy.

  • @Piotr
   22 kwietnia, 09:22

   chcielibyscie faszysci aby unia sie rozleciala bo tak kaze wasz mentor vlad putinger. on najbardziej chce upadku EU!! Dobrze, ze macie guzik do powiedzenia bo normalny zdrowy na umysle czlowiek nie bedzie glosowal na brazowe koszule. Drugi raz wam sie nie uda faszyscie!

  • @Emigrant
   22 kwietnia, 09:56

   moze sie troche doedukujesz i potem bedziesz pisal? Kazdy kraj czlonkowski EU wysyla swoich reprezentantow wybranch w demokratycznych wyborach. Jezeli ludzie nie przykladaja wagi do tych wyborow i wybieraja np. takich populistow jak fartige albo legutko to tylko ich winna. Wybory do EU sa bardzo wazne ale ludzie je ignoruja i wtedy do parlamentu EU trafiaja ludzie z przypadku np. patryk belejaki albo beata oborowa etc. Nie ma czegos takiego jak w zssr gdzie reprezentanci byli wybierani z komunistycznej wierchuszki! Mlodzi ludzie dzieki EU maja wieksze choryzonty i mozliwosci. Moze EU nie jest doskonala ale to jest nalepszy wybor dla POLSKI! Dobrze, ze wiekszosc Polakow dostrzega kozysci z czlonkowstwa PL w EU!!

  • Zizzy
   22 kwietnia, 11:48

   UE w ostatnich 20 latach przekształciła się w scentralizowany lewacki związek ! Nie ma szans na jej utrzymanie w obecnej formie. Amerykański ekonomista P. Barnsley przewiduje w ciągu 3-5 lat poważny kryzys strefy euro i EBC. Drukowanie pustego euro doprowadzi do zapaści ekonomicznej małe i słabe państwa strefy euro - Grecja, Portugalia, Litwa, Łotwa, Słowacja...
   To tylko kwestia czasu! Euro to sztuczna waluta,za którą nie stoi żaden bank narodowy tylko EBC, którym zawiadują Niemcy !!!!!!!!

  • Czytelnik anonimowy
   22 kwietnia, 12:04

   To niby jaka jest alternatywa dla UE? Jeżeli Polska wyjedzie z UE to straci dostęp do wspólnego rynku. UE nawali cła na nasze towary i tak to się skończy. Większość inwestycji zagranicznych pochodzi z Niemiec, Holandii, Francji, najwiekeza sieci sklepów należy do Portugalczyków. Niemay marek własnych tylko dobrze wykształconą w miarę relatywnie tanią siłą roboczą. Demografia idzie na mordę, Polki nie rodzą dzieci, przyrost naturalny jest gorszy niż w Japonii. Inwestycję na przyszłość jak CPK zostały zawieszony. Tak naprawdę niema innej opcji jak być w UE Lewackiej, prawackiej .

  • Marvel
   22 kwietnia, 15:22

   Do Czytelnik Anonimowy - jest alternatywą. Jest nią powrót do stanu UE w 2004 - czyli w okresie,kiedy do niej wchodziliśmy razem z innymi krajami. Jeżeli nie pamiętasz, jak była wtedy UE, to zasięgnij informacji w necie. Jest tam sporo opracowań na temat ówczesnej kondycji UE. Przez ostatnie 20 lat UE stała się politycznym blokiem coraz bardziej zdominowanym przez Niemy i Francję...Tym bardziej zdominowanym przez skorumpowanych polityków- lobbystów na pasku wielkich
   koncernów i pod wpływami Chin. Chore zielone ideologie np:.Fit for 55 to pośmiewisko w mediach USA, Chin, Rosji i Azji ...

  • Czytelnik anonimowy
   22 kwietnia, 16:14

   Dla mnie oczywistym jest że, wstępując do UE godzimy się na unie czyli stopniowe ujednolicanie, prawa, norm, waluty, języka.... Na tym polega Unia. Obecnie mamy model feminizacji, mężczyzna jest napastnikiem i ma płacić szmal a równouprawnienie jest tylko tam gdzie jest to wygodne. Kobieta chce robić karierę a mężczyzna bawić bez konsekwencji i tyle. Europa wymiera i się wyludnia, populacja się kurczy i starzeje, poszczególne kraje zaczynają nic nie znaczyć. Głupi Wietnam ma 100mln ludzi lub Egipt 100mln ludzi i zdrową piramidę wiekową. Nam tylko zostaje pogłębianie UE.

  • Do Czytelnik anonimowy
   22 kwietnia, 19:17

   Kolejny raz udowadniasz jak malutki masz rozumek. Jeden język w Unii? A jaki, może niemiecki? To samo prawo? Wiesz ile jest w Europie systemów prawnych, od Sasa do Lasa w większości? Europa jest zbudowana przez swoją różnorodność, żaden chory lewak nie zmieni tego. Nigdy jeszcze federalizacja naszego kontynentu się nie udała i nigdy się nie uda. Za maksimum 5 lat nie będzie takiej Unii jaką chcą tworzyć Niemcy z Francuzami. To chora wizja, której celem jest doprowadzenie Europy do upadku. @Marvel powyżej świetnie opisał co zabija Europę, jak się nie opamiętamy to będzie po nas.

  • Janusz z PGR
   22 kwietnia, 19:21

   Sprawdzcie Sobie Sami wielbiciele Uni..o ile spadla w 15 lat spadlo PKB Uni w stosunku do USA.. Sztuczna Inteligencje.. USA,Chiny I Indie zainwetowaly 300 miliardow dolarow Unia 15 miliardow Euro by konkurowac powinna 60..
   Jesli chociaz 50% zielonego ladu wejdzie w zycie zostaniemy skansenem.. Polska bedzie musiala wydac na zielony lad tyle ile zadluzyla sie w ostatnie 20lat I dostala z Uni.. znaczy powiekszymy dlug 3 krotnie..
   Z dziura w ZUS itp bedzie to w roku 2035-2040po okolo..700tys zl na obywatela... Kawalerka w 2050 roku ma kosztowac 2 mln zl

  • Daniel
   22 kwietnia, 21:22

   Marvel-100% racji !!!!!!!!!!!

  • EU
   23 kwietnia, 09:23

   prawaki lewaki itp itd. Najlepiej wescie sie za lby i zostawcie normalnych ludzi w spokoju. Wszyscy z was na szczescie to tz. keyboard warriors, mali ludzie z malymi horyzontami i bardzo do tego krotkowzroczni. Oj nie sluzy wam ta emigracja nie sluzy. Jestescie zgorzkniali i ponurzy. Niech zyje wolna zjednoczona Europa!!

  • Czytelnik anonimowy
   23 kwietnia, 10:31

   No tak zostaje tylko UK wyspa dobrobytu z coraz większym zadłużeniem, zwiększającym, anulowaniem inwestycji, bez pomysłu na siebie, anglosaski bankrut hehe. Już wole UE przynajmniej z jakimś wyspami dobrobytu.

  • Przemko
   24 kwietnia, 17:25

   Swoboda PRZEPŁYWU 😄 osób tylko dla inżynierów i architektów podrzuconych na brzeg przez border forces taxi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama