Menu

Ryanair na liście największych trucicieli powietrza. "Jak elektrownia węglowa"

Ryanair na liście największych trucicieli powietrza. "Jak elektrownia węglowa"
Ryanair odpiera unijne zarzuty, przekonując, że jest "najbardziej zieloną i czystą linią lotniczą". (Fot. Getty Images)
Irlandzkie linie lotnicze Ryanair trafiły na listę dziesięciu największych producentów dwutlenku węgla w Europie. To pierwszy raz, kiedy do czołówki rankingu trafiła firma, która nie prowadzi elektrowni opalanej węglem - informuje BBC.
Reklama

Siedem elektrowni w Niemczech, jedna w Bułgarii oraz otwierająca zestawienie elektrownia Bełchatów to - według najnowszych danych Komisji Europejskiej - najwięksi truciciele w Europie w 2018 r.

Tuż za nimi, na 10. miejscu, znalazły się linie Ryanair, które - w porównaniu do 2017 r. - zwiększyły emisję dwutlenku węgla o 6,9 proc. Irlandzki przewoźnik, który obsługuje 130 mln pasażerów rocznie, wygenerował 9,9 megaton CO2, czyli aż 49 proc. więcej niż 5 lat temu - informuje BBC.

W zestawieniu, ale na dużo dalszych pozycjach, pojawiły się też inne linie lotnicze. Na 31. miejscu znalazł się easyJet, a niżej m.in. Lufthansa, Norwegian i British Airways. 

"Ryanair ma katastrofalny wpływ na środowisko w Europie, a lotnictwo to największa europejska porażka klimatyczna" - skomentował raport Andrew Murphy, kierownik ds. Lotnictwa w Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska.

Ryanair nie zgadza się z unijnym dokumentem i w wydanym komunikacie twierdzi, że jest "najbardziej zieloną i czystą linią lotniczą". Zapewnia, że pasażerowie korzystający z jego usług generują najmniejszą emisję CO2 na kilometr spośród wszystkich innych przewoźników.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama