Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ryanair grozi zamknięciem połączeń lotniczych z Polski

Ryanair grozi zamknięciem połączeń lotniczych z Polski
Ryanair na płycie krakowskiego lotniska. (Fot. Getty Images)
Prezes linii lotniczych Ryanair Michael O’Leary nie zgadza się z proponowanymi przez polski rząd podwyżkami opłat, które szczególnie uderzą w linie lotnicze i porty regionalne. W związku z tym wystosował list do premiera Polski Mateusza Morawieckiego, w którym grozi nawet zamknięciem połączeń lotniczych w Polsce.
Reklama
Reklama

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapowiedziała wprowadzenie znaczącej podwyżki opłat lotniskowych od przyszłego roku. Opłaty mają być wyższe nawet o 70 proc.

Linie lotnicze, biura podróży i Związek Regionalnych Portów Lotniczych są zdecydowane przeciwne tak dużym podwyżkom, które spowodują nie tylko wzrost kosztów ponoszonych przez lotniska i przewoźników, ale również wzrost cen biletów lotniczych. Poskutkują również zahamowaniem odbudowy ruchu pasażerskiego po długotrwałych lockdownach.

Tłumaczenie listu: 

" Szanowny Panie Premierze,

Pandemia Covid-19 wywołała najpoważniejszy kryzys w historii lotnictwa. Bezprecedensowy spadek ruchu lotniczego spowodował ogromne straty finansowe, upadki linii lotniczych i utratę setek tysięcy miejsc pracy. Chociaż linie lotnicze pracują ciężko nad przywróceniem ruchu lotniczego, straty poniesione w trakcie kryzysu Covid będą obciążały finanse linii lotniczych przez wiele lat.

Polskie opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej były niekonkurencyjne w porównaniu do innych krajów europejskich jeszcze przed wybuchem epidemii Covid-19. W 2019 roku średnia opłata za korzystanie ze służb w terminalach europejskich wynosiła 166 euro, podczas gdy analogiczna opłata na polskich lotniskach regionalnych aż 181 euro. Dlatego propozycja PAŻP, aby podnieść opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej w polskich regionalnych portach lotniczych o nawet 70%, przy jednoczesnym zwiększeniu opłat trasowych o 26%, wskazuje na oderwanie PAŻP od rzeczywistości branży przewozów lotniczych, która została zdziesiątkowana przez pandemię. Takie proponowane podwyżki będą podwójnie szkodliwe dla polskiej sieci regionalnych połączeń powietrznych, nakładając najwyższy w Europie handicap kosztowy na regionalne porty lotnicze w stosunku do głównych lotnisk stołecznych.

Linie lotnicze nie będą w stanie ponosić takich zwiększonych kosztów. Również polscy konsumenci nie są gotowi, aby pokrywać takie koszty w formie wyższych opłat za przeloty. Zagrozi to rentowności komercyjnej marginalnych tras w Polsce, z których większość łączy regionalne porty lotnicze. Wynikiem tego będzie utrata siatki połączeń, lokalnych miejsc pracy i powiązanych korzyści gospodarczych. Przeniesienie potencjału linii lotniczych z Polski będzie oznaczało jego relokację na trasy w innych krajach Europy Środkowej, dając im przewagę ekonomiczną nad Polską w okresie, gdy regiony konkurują o turystów i inwestycje zewnętrzne.

Wzywamy Pański Rząd do zbadania proponowanych podwyżek cen i podjęcia interwencji w celu ochrony polskiej sieci połączeń lotniczych w okresie, gdy linie lotnicze dopiero stają na nogi po okresie pandemii. W zakresie, w jakim PAŻP potrzebuje dodatkowych środków na skutek epidemii Covid, takie finansowanie powinno zostać zapewnione przez właściciela, jak ma to miejsce w Niemczech, Grecji i innych krajach. Finansowanie przez właścicieli zapobiega nadmiernemu obciążeniu linii lotniczych, które już ponoszą ogromne koszty inwestycji w przywracanie ruchu lotniczego poprzez oferowanie biletów po obniżonych cenach.

Mamy nadzieję na możliwość omówienia tej ważnej kwestii z Panem Premierem w trakcie spotkania w najszybszym możliwym dla Pana Premiera terminie.
Z poważaniem,
_____________________
Michael O’Leary
Prezes Grupy" 

W Polsce Ryanair obecny jest od marca 2005 r.  Obecnie linia oferuje loty z następujących polskich portów lotniczych:

 • Bydgoszcz (BZG)
 • Gdańsk (GDN) (baza)
 • Katowice (KTW) (baza)
 • Kraków (KRK) (baza)
 • Lublin (LUZ)
 • Łódź (LCJ)
 • Olsztyn-Mazury (SZY)
 • Poznań (POZ) (baza)
 • Rzeszów (RZE)
 • Szczecin (SZZ)
 • Warszawa-Modlin (WMI) (baza)
 • Wrocław (WRO) (baza)

Czytaj więcej:

Linie Ryanair z gigantyczną stratą finansową

Ryanair przewiduje błyskawiczne odbicie w branży usług lotniczych

Pięć nowych kierunków w rozkładzie lotów Ryanaira z wrocławskiego lotniska

Ryanair ostrzega: Ceny biletów lotniczych mogą gwałtownie wzrosnąć

Wizz Air przywróci pensje pilotów do poziomu sprzed pandemii

  Komentarze
  • Wielkie wegry
   19 września, 06:07

   pisowcy w polszy nie potrzebują tanich lotów tylko rosyjskie samoloty się liczą no może węgierskie

  • Gosc
   19 września, 08:17

   Prędzej mi kaktus na ręce wyrosnie niż Ryanair zrezygnuje z lotów do 38mln kraju, polityka polityka a biznes to biznes

  • Donek
   19 września, 09:14

   I bardzo dobrze,niech znikaja te bydlowozy.

  • Miekiszony
   19 września, 09:55

   Ryanair już nie raz udowodnił, że wie co to biznes i stawiał kartę na wszystko. Tak było w przypadku pojedynczych lotów ale także w przypadku całych krajów nawet większych od Polski np Włochy. Przypuszczam, że może znacznie ograniczyć loty z lotnisk z których ma małe dopłaty. Dwie pieczenie przy jednym ogniu bo bilety zdrożeją a na koniec i tak ugra swoje.

  • Celestyn76
   19 września, 10:07

   Trzeba utrzymac te stada biurokretynow w pipidowksch gdzie laduja 2samoloty dziennie

  • JoBo
   19 września, 10:14

   Ta jasne napewno glupie hadanie jak jabbede z 5 przesiadkami do polski latal

  • J23
   19 września, 10:40

   Chodzi tylko o podniesienie cen o nic wiecej, reszta to tylko otoczka, baju baju i bedziesz w raju buahaha!!!

  • Szkot
   19 września, 10:56

   Najlepiej jak ten "miejski autobus" zniknie z Europy na dobre. Ta linia lotnicza traktuje pasażerów jak bydło i regularnie nie wywiązuje się z umów na przewóz. Zaczynam się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotu. Taki moloch może mieć zaniedbania techniczne.

  • Greg
   19 września, 12:00

   Nigdy wiecej tej lini.... Kupilem bilet na swieta, koszt 119GBP + 65 dodatki (184GBP). Lot odwolany dzien przed odlotem, Zwrocono mi tylko 99GBP po 4 miesiacach

  • Parafina
   19 września, 13:08

   I tak kazdy ma dosc tego smieciowego Ryanaira, malo miejsca, patologia przy kazdym locie, ceny w srodku z kosmosu, smierdzi itd. Ja chce zeby zawiesili loty albo nawet calkiem zlikwidowali swoje linie smietnicze, moze jakies lepsze powstana, zreszta juz sie nachapali kasy, teraz pora zeby pobiedowac jak normalni ludzie.

  • GitGandiUK
   19 września, 13:14

   Na szczescie mam alternatywe WizzAir. Nic specjalnego ale jest ok pod wzgledem cena/jakosc. RyanAir'em lecialem ostatni raz 5-10 lat temu i nie pamietam juz nawet co mi nie odpowiadalo ale pamietam zeby UNIKAC RYANAIR ZA WSZELKA CENE

  • Gość
   19 września, 17:50

   Tak wszyscy jedziecie na ten Ryanair a tak naprawdę to dobrze że mamy taniego przewoźnika lotniczego który może nie jest business klasą ale przynajmniej zapewnia tanie latanie w miarę dobrych warunkach. Wiem o czym piszę bo sam korzystam z ich usług. Poza tym dobrze że jest linia która jest alternatywą dla Wizzair bo konkurencja na rynku jest zawsze korzystna. Inaczej czym byście latali na wakacje do tych swoich Grecji, Turcji czy Bułgarii?

  • Turystka
   20 września, 09:01

   I super ze Ryanair przestanie obsługiwać polskich pasażerów , kto chciałby być wykorzystywany i czekać na zwrot swoich pieniędzy ponad pol roku , od zeszłego roku latam wyłącznie z Wizzair i już tak pozostanie , nie mam zamiaru dorabiać prezesa tej firmy , ciagle spóźnienia i odwoływane loty a na kasę czekasz i wysyłasz ciagle emaile a oni i tak cię maja w ..,,,,, , tak wiec Ryanair do widzenia

  • Gość 2
   20 września, 11:36

   Te linie to przewóz dla bydła a nie ludzi. Najgorsze linie na świecie. Zlikwidować.Brud ,smród itd. Kto ma latać i tak poleci.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama