Menu

Rusza parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany

Rusza parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany
W Polsce ruszył parlamentarny zespół do spraw legalizacji marihuany. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj rusza parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany, w składzie którego jest 10 posłów i posłanek z klubu Lewicy oraz jeden poseł Konfederacji. Jak zapowiada inicjatorka zespołu Beata Maciejewska, zespół będzie omawiał ekonomiczne, społeczne i zdrowotne skutki legalizacji marihuany.
Reklama

W skład parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany wchodzi 10 posłów klubu Lewicy: wiceszefowie klubu: Marcelina Zawisza, Krzysztof Śmiszek, Beata Maciejewska i Monika Pawłowska oraz posłowie: Andrzej Rozenek, Joanna Scheuring-Wielgus, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Adrian Zandberg i Paulina Matysiak oraz jeden poseł Konfederacji: Dobromir Sośnierz.

Dzisiaj zespół zbierze się na pierwszym posiedzeniu, na którym wybierze prezydium. Maciejewska zapowiedziała, że na spotkania w Sejmie zapraszane będą organizacje pozarządowe. Pierwsze takie posiedzenie z udziałem ekspertów ma się odbyć w styczniu.

"Chciałabym wiedzieć jakie są skutki ekonomiczne, społeczne i zdrowotne legalizacji marihuany" - zaznaczyła inicjatorka Beata Maciejewska

"Chciałabym wiedzieć jakie są skutki ekonomiczne, społeczne i zdrowotne legalizacji marihuany, żebyśmy mieli to zdiagnozowane i żebyśmy mogli ludziom o tym mówić. Nie zależy mi na tym, żeby od razu położyć na stole projekt ustawy, ale żeby rozpocząć debatę" - poinformowała posłanka Lewicy.

Maciejewska przyznała, że prace zespołu nie będą zmierzały do tego, aby jak najszybciej złożyć projekt ustawy dotyczący depenalizacji lub legalizacji posiadania marihuany, choć - jak dodała - nie wyklucza, że może się to zdarzyć w 2020 roku. "Zobaczymy jak to będzie szło, jaki będzie odbiór społeczny, co wyjdzie z tych informacji, które my położymy na stole i przegadamy" - stwierdziła.

Na uwagę, że zespół póki co w większości tworzą członkowie klubu Lewicy i jeden poseł Konfederacji, inicjatorka zespołu odpowiedziała, że zaproszenie do uczestnictwa w pracach grupy zostały wysłane do wszystkich klubów parlamentarnych. "Mam nadzieję, że będą też inne ugrupowania. Liczę na progresywnych posłów i takich, którzy chcą rozmawiać o tym, co dotychczas było w sferze tabu" - dodała Maciejewska.

Poseł Sośnierz jest zdania, że każdy może jeść, pić zażywać to, co mu się podoba - jego zdrowie, jego ciało i każdy ma prawo nim dowolnie dysponować. (Fot. Getty Images)

Poseł Sośnierz, pytany o motywacje swojego przystąpienia do zespołu założonego przez Lewicę odpowiedział, że jest to jedyny obszar, w którym część Konfederacji wywodzącej się z partii KORWiN będzie się zgadzała z Lewicą.

"Ta wolnościowa frakcja Konfederacji jest za legalizacją nie tylko marihuany, ale wszelkich substancji, których ludzie chcą używać. Uważamy, że mój brzuch, moja sprawa, czyli każdy może jeść, pić zażywać to, co mu się podoba - jego zdrowie, jego ciało i każdy ma prawo swoim ciałem dowolnie dysponować" - stwierdził.

Sośnierz zapowiedział, że będzie zachęcał innych posłów Konfederacji do zapisania się do zespołu. "Myślę, że tam się więcej osób zapisze i nie będę jedynym rodzynkiem jak w zespole ds. równouprawnienia społeczności LGBT" - dodał.

"Myśmy mieli sami założyć podobny zespół, tylko Lewica nas ubiegła. Przyłączymy się do tej inicjatywy i mam nadzieję, że będzie to ponadpartyjna inicjatywa i nie będziemy tam traktowani niemiło, tylko dlatego, że jesteśmy z innej frakcji" - podsumował Sośnierz.

Czytaj więcej:

Belgia: Legalizacja marihuany przyniosłaby 144 mln euro

W Europie coraz więcej kokainy

Legalizacja marihuany w UK coraz bliżej? "To kwestia 5-10 lat"

Produkty z marihuaną już dostępne w Irlandii na receptę

  Komentarze
  • Lol
   19 grudnia 2019, 16:40

   Bardzo dobry pomysl .Kiedy wszyscy to wkoncu zrozumia ,ze Marysia bardziej pomaga niz skodzi

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama