Menu

Rosyjska Agencja Antydopingowa nie zgadza się z decyzją WADA

Rosyjska Agencja Antydopingowa nie zgadza się z decyzją WADA
Decyzja WADA sprzed kilkunastu dni oznacza, że rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w wielkich zawodach w swoich barwach, ale możliwy jest ich występ pod neutralną flagą. (Fot. Getty Images)
Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) poinformowała dzisiaj, że wysłała oficjalne pismo do Światowej Agencji Antydopingowej kwestionujące wykluczenie Rosji z największych zawodów sportowych, m.in. z letnich igrzysk w Tokio - z powodu sfałszowania danych antydopingowych.
Reklama

"Do Światowej Agencji Antydopingowej wysłany został zestaw dokumentów, w tym powiadomienie o braku zgody na sankcje, podpisanych przez radę nadzorczej i założycieli RUSADA, rosyjskie komitety olimpijski i paraolimpijski" - poinformował dyrektor generalny rosyjskiej agencji Jurij Ganus, który także złożył swój podpis.

Zgodnie z procedurą WADA - w której stanowisko szefa 1 stycznia 2020 obejmie Witold Bańka - musi teraz skierować sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

RUSADA musiała wysłać zawiadomienie o swej decyzji przed 30 grudnia. Trzy tygodnie wcześniej, tj. 9 grudnia WADA wykluczyła Rosję z letnich igrzysk w Tokio w 2020 roku oraz zimowych w Pekinie w 2022 w związku z aferą dopingową w tym kraju.

Ganus dodał, że wysłał też drugi list w swym imieniu (nie jest członkiem rady nadzorczej RUSADA) do WADA, w którym wyraził osobiste stanowisko. Zresztą już wcześniej stwierdził, cytowany przez rosyjskie media, że nie widzi żadnych szans na to, by odwołanie dało pomyślny dla Rosjan efekt. Uważa, że zakwestionowanie sankcji WADA byłoby "nieskuteczne i niepotrzebne", ale jednocześnie domaga się od prezydenta Władimira Putina zaangażowania się w walkę z oszustami.

We wtorek Rosyjski Komitet Olimpijski zapowiedział, że Rosja zamierza wziąć udział w przyszłorocznych zawodach olimpijskich w Japonii. Potwierdzono, iż wykluczenie kraju z największych imprez sportowych z powodu sfałszowania danych antydopingowych będzie kwestionowane.

Decyzja WADA sprzed kilkunastu dni oznacza, że rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w wielkich zawodach w swoich barwach, ale możliwy jest ich występ pod neutralną flagą, podobnie jak w 2018 roku na zimowej olimpiadzie w Pjongczangu, a także w 2016 roku w Rio de Janeiro, gdzie to zastrzeżenie dotyczyło części zawodników.

Sankcje mają obowiązywać do 2023 roku i obejmują również inne największe imprezy międzynarodowe, w tym mistrzostwa świata. W ciągu czterech najbliższych lat Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych zawodów.

Czytaj więcej:

Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich w Tokio i w Pekinie

Rosyjska prasa o decyzji WADA: "Czarny poniedziałek" dla naszego sportu

Rosjanie odwołają się od decyzji WADA

  Komentarze
  • Androsss
   27 grudnia 2019, 21:30

   Rosyjscy sportowcy tacy sami utalentowani jak Putin łowiacy starozytne wazy i polujacy na rekiny...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama