Menu

Rośnie liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach

Rośnie liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach
Obcokrajowcy w minionym roku akademickim stanowili 6,37 proc. ogółu studentów w Polsce. (Fot. Getty Images)
Systematycznie rośnie liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach. W tym roku akademickim w kraju kształci się ok. 85 tys. obcokrajowców - wynika z danych przedstawionych na konferencji 'Studenci zagraniczni w Polsce 2020', która rozpoczęła się wczoraj w Łodzi.
Reklama
Reklama

"To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2005 r. było ich tylko 8 tysięcy. W poprzednim roku studiowało 78 tys. studentów zagranicznych ze 174 krajów. To o ponad 5,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Ten trend cały czas jest rosnący" - poinformował prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński.

Obcokrajowcy w minionym roku akademickim stanowili 6,37 proc. ogółu studentów w Polsce. Dominującą zagraniczną grupą są Ukraińcy (ponad 39 tys. w roku akademickim 2018/2019, co stanowi 50 proc. wszystkich zagranicznych żaków) i Białorusini (ponad 7 tys., 9 proc.).

Polskę na miejsce studiów chętnie wybierają również Hindusi (3,5 tys., 5 proc.), a następne pozycje zajmują: Hiszpanie (2,1 tys., 3 proc.) oraz Turcy, Czesi, Niemcy, Norwegowie, Niemcy, Chińczycy, Rosjanie (po 2 proc.).

"Najszybciej przybywa studentów z centralnej Azji - Kazachstanu, Azerbejdżanu, czy Uzbekistanu. Jesteśmy atrakcyjnym miejscem studiowania dla tej młodzieży, bo oferujemy europejskie wykształcenie i mamy dobrą markę" - zaznaczył szef Fundacji.

Deficyt w zawodach informatycznych w Polsce wynosi obecnie co najmniej 50 tys. (Fot. Getty Images)

Na miejsce studiów obcokrajowcy najczęściej wybierają szkoły wyższe z woj. mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego, a najpopularniejszymi uczelniami pozostają: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Z kolei najatrakcyjniejsze kierunki wśród obcokrajowców związane są z medycyną oraz zarządzeniem.

W opinii organizatorów konferencji, wyzwaniem jest dalsze utrzymywanie tendencji wzrostowej umiędzynarodowienia polskich uczelni przez studentów, a także przyciąganie do nich zagranicznych naukowców. Siwiński wyjaśnił, że limit przyjęć cudzoziemców osiągnęły już kierunki lekarskie, dlatego - jak zauważył - potrzebne jest wykreowanie nowych "eksportowych" specjalizacji edukacyjnych.

Jedną z nich może stać się informatyka, w której polscy studenci mają międzynarodowe osiągnięcia. Minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał, że deficyt w zawodach informatycznych w UE wynosi obecnie ponad milion stanowisk, a w Polsce co najmniej 50 tys.

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Migranci ratują polskie uczelnie

60 proc. uczniów w Polsce chce iść na studia

Polski biznes chce imigrantów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama