Menu

Rosnące poparcie dla referendum ws. zjednoczenia Irlandii

Rosnące poparcie dla referendum ws. zjednoczenia Irlandii
Jak mieszkańcy Zielonej Wyspy zapatrują się na kwestię zjednoczenia? (Fot. Getty Images)
W przypadku Brexitu bez umowy powinno dojść do referendum w sprawie zjednoczenia Zielonej Wyspy - twierdzi prawie 44% Irlandczyków w badaniu przeprowadzonym przez Claire Byrne Live/Amárach Research. Przeciwko opowiedziało się 35% mieszkańców.
Reklama

“Powstaje coraz więcej spekulacji na temat tego, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE 29 marca może doprowadzić do połączenia z Irlandią Północną” - zauważa Journal.ie.

W grudniu wicepremier Simon Coveney stwierdził, że uniknięcie powrotu do tzw. "twardej" granicy po Brexicie bez umowy będzie trudne i konieczne stanie się wprowadzenie kontroli celnych towarów przepływających między Irlandią a Irlandią Północną.

“To z kolei może doprowadzić po obydwu stronach granicy do nawoływania do zjednoczenia Irlandii, tak by po Brexicie firmy mogły działać, jak dotychczas, a także w celu uniknięcia powrotu do dawnych napięć” - dodaje portal.

W badaniu wzięło udział ponad 1 tys. dorosłych Irlandczyków. Co piąty respondent nie miał zdania w kwestii zasadności zorganizowania plebiscytu.

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   31 stycznia, 09:13

   Taa....dziady nie sa w stanie rozwiazac problemow kolejek w HSE, kryzysu mieszkanowego a chca zjednoczenia...beka

  • Stalin
   31 stycznia, 20:11

   IRLANDIA SIE SKONCZYLA.DROZYZNA WYNAJMU.SLABE ZAROBKI.BRAK MIESZKAN SOCJSLNYCH.OGOLNIE SYF.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.10.2019
  GBP 4.945 złEUR 4.278 złUSD 3.847 złCHF 3.889 zł

  Sport


  Reklama