Menu

Rosja wzywa Google, by firma nie "reklamowała" protestów

Rosja wzywa Google, by firma nie "reklamowała" protestów
Jeśli Google nie podejmie odpowiednich działań, Rosja "zastrzega sobie prawo do adekwatnej reakcji". (Fot. Getty Images)
Roskomnadzor, rosyjski państwowy regulator w sferze mediów i internetu, wystosował do koncernu Google pismo z wezwaniem do zakończenia 'reklamowania nielegalnych masowych wydarzeń' na YouTube - poinformowano dzisiaj na stronie internetowej tego urzędu.
Reklama

Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności i technologii informatycznych (Roskomnadzor) podkreśliła, że "wiele struktur", prowadzących kanały na YouTube, "nabywa od YouTube instrumenty reklamowe", np. powiadomienia push, w celu "rozpowszechnienia informacji" o nielegalnych akcjach. Powiadomienia push są wysyłane w chwili publikacji materiału bądź prowadzenia transmisji na żywo. Roskomandzor zaznaczył, że powiadomienia te "trafiają między innymi do użytkowników niebędących subskrybentami kanałów danych struktur".

Urząd ostrzegł, że jeśli Google nie podejmie odpowiednich działań, to "będzie to oceniać jako ingerencję w suwerenne sprawy państwa, wrogie działanie oraz utrudnianie przeprowadzenia demokratycznych wyborów w Rosji". Rosja "zastrzega sobie prawo do adekwatnej reakcji" - wskazano.

Andriej Klimow, wiceszef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji (wyższej izby parlamentu), oświadczył dzisiaj, że "zewnętrzni przeciwnicy" Rosji "wykorzystali możliwości informacyjno-komputerowych technologii", w tym YouTube, do "faktycznego manipulowania obywatelami Rosji", którzy w sobotę uczestniczyli w demonstracji na prospekcie Sacharowa w centrum Moskwy. Klimow stoi na czele tymczasowej komisji ds. ochrony suwerenności państwowej i zapobiegania ingerencjom w wewnętrzne sprawy Rosji.

Grupa Biełyj Sczotczik, prowadząca podliczenia na manifestacjach, przekazała, że wczorajszej  uzgodnionej z władzami akcji w centrum Moskwy wzięło udział od 50 do 60 tys. ludzi. Według MSW, uczestniczyło w niej 20 tys. osób. Była to najliczniejsza manifestacja opozycji od ośmiu lat.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama