Menu

Roboty zagrożeniem dla 40 proc. zawodów w Irlandii

Roboty zagrożeniem dla 40 proc. zawodów w Irlandii
Trzech na czterech Irlandczyków uważa, że ​​automatyzacja i roboty spowodują wzrost bezrobocia. (Fot. Getty Images)
W Irlandii aż dwa na pięć zawodów są zagrożone automatyzacją - wynika z najnowszego badania UCC Business School. Jednak większość Irlandczyków uważa, że roboty będą dobre dla gospodarki ich kraju.
Reklama

Wyniki badania wskazują, że do stanowisk najbardziej zagrożonych automatyzacją należą te związane z obsługą klienta, pracą biurową i administracyjną, a także rolnictwem. Miasta najbardziej narażone na automatyzację to Edgeworthstown (hr. Longford), Ballyjamesduff (hr. Cavan) i Cahir (hr. Tipperary).

Do zawodów z niskim ryzykiem wyparcia przez maszyny zaliczają się te z dziedziny: edukacji, sztuki i rozrywki, mediów, kultury, opieki zdrowotnej, społecznej oraz badań i rozwoju. Miasta i wsie, w których miejsca pracy są najmniej zagrożone, to Barna (hr. Galway), Skerries (hr. Dublin) i Ballina (hr. Mayo).

Z kolei z sondażu iReach wynika, że trzech na czterech Irlandczyków uważa, że ​​automatyzacja i roboty spowodują wzrost bezrobocia - informuje "Irish Examiner".

Jednak większość spośród 1 000 respondentów jest przekonana, że ​​roboty będą dobre dla gospodarki. Ponad 90 proc. z nich stwierdziło, że w pewnym momencie pojawi się automatyzacja na dużą skalę, z czego prawie połowa jest przekonana, że ​​stanie się to w bardzo niedalekiej przyszłości.

Zdaniem analityków, automatyzacja ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony przełoży się na niższe ceny i wzrost popytu, co przyczyni się do rozwoju innych stanowisk. Z drugiej - pracownicy o niskich kwalifikacjach będą musieli przekwalifikować się tak, aby znaleźć prace mniej zagrożone zastąpieniem przez roboty.

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.10.2019
  GBP 4.945 złEUR 4.278 złUSD 3.847 złCHF 3.889 zł

  Sport


  Reklama