Menu

Roboty zagrożeniem dla 40 proc. zawodów w Irlandii

Roboty zagrożeniem dla 40 proc. zawodów w Irlandii
Trzech na czterech Irlandczyków uważa, że ​​automatyzacja i roboty spowodują wzrost bezrobocia. (Fot. Getty Images)
W Irlandii aż dwa na pięć zawodów są zagrożone automatyzacją - wynika z najnowszego badania UCC Business School. Jednak większość Irlandczyków uważa, że roboty będą dobre dla gospodarki ich kraju.
Reklama

Wyniki badania wskazują, że do stanowisk najbardziej zagrożonych automatyzacją należą te związane z obsługą klienta, pracą biurową i administracyjną, a także rolnictwem. Miasta najbardziej narażone na automatyzację to Edgeworthstown (hr. Longford), Ballyjamesduff (hr. Cavan) i Cahir (hr. Tipperary).

Do zawodów z niskim ryzykiem wyparcia przez maszyny zaliczają się te z dziedziny: edukacji, sztuki i rozrywki, mediów, kultury, opieki zdrowotnej, społecznej oraz badań i rozwoju. Miasta i wsie, w których miejsca pracy są najmniej zagrożone, to Barna (hr. Galway), Skerries (hr. Dublin) i Ballina (hr. Mayo).

Z kolei z sondażu iReach wynika, że trzech na czterech Irlandczyków uważa, że ​​automatyzacja i roboty spowodują wzrost bezrobocia - informuje "Irish Examiner".

Jednak większość spośród 1 000 respondentów jest przekonana, że ​​roboty będą dobre dla gospodarki. Ponad 90 proc. z nich stwierdziło, że w pewnym momencie pojawi się automatyzacja na dużą skalę, z czego prawie połowa jest przekonana, że ​​stanie się to w bardzo niedalekiej przyszłości.

Zdaniem analityków, automatyzacja ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony przełoży się na niższe ceny i wzrost popytu, co przyczyni się do rozwoju innych stanowisk. Z drugiej - pracownicy o niskich kwalifikacjach będą musieli przekwalifikować się tak, aby znaleźć prace mniej zagrożone zastąpieniem przez roboty.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama