Rekrutacyjna gorączka w Polsce trwa i szybko nie minie
Z analizy Adecco Group i Job Market Insights, którą "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, wynika, że ponad 3,6 miliona ofert pracy opublikowano łącznie w 2021 r. w polskim internecie, na portalach pracy i w mediach społecznościowych - to aż o 28 proc. więcej niż rok wcześniej.
Dodano, że podobny rekord pokazują też dane z najnowszego raportu firmy Grant Thornton, a także wyniki internetowego Barometru Ofert Prac (BOP), który od lat opracowuje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z Biurem Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jak zwraca uwagę cytowana przez gazetę Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, przez większość (ostatnie siedem miesięcy) ubiegłego roku liczba nowych ofert pracy była nawet wyższa niż przed pandemią.
"Dane pokazują, że rodzimi pracodawcy w brawurowy sposób potrafili poradzić sobie ze skutkami pandemii i rozwijają się w jeszcze szybszym tempie niż przed jej wybuchem. Te wyniki to także dobry prognostyk na przyszłość" – ocenia Smulewicz.
Gazeta pisze, że tej optymistycznej prognozy nie obniża widoczne w danych Adecco i Grant Thornton spowolnienie rekrutacji w grudniu 2021 r. w porównaniu z listopadem. Według raportu Grant Thornton, bazującego na danych firmy Element, w ostatnim miesiącu roku na 50 największych portalach pracy opublikowano ponad 236 tys. ofert - to o 23 proc. mniej niż w listopadzie, ale jednocześnie o 34 proc. więcej niż rok wcześniej w grudniu i prawie o jedną ósmą więcej niż w grudniu 2019 roku, przed wybuchem pandemii - podano.
Podobny trend widać w analizie Adecco Group, a także w danych z urzędów pracy, gdzie w ciągu 12 miesięcy 2021 r. pracodawcy zgłosili łącznie 1,36 mln wolnych miejsc pracy, czyli najwięcej od trzech lat.
Czytaj więcej:
Raport: W Polsce najtrudniej o pracownika logistyki
Badanie: 43 proc. firm w Polsce chce zwiększać zatrudnienie w I kwartale 2022 r.
Canon: Polskie firmy bez zaufania do cyfrowych narzędzi i pracy zdalnej