Menu

Rekord pobity: To był najgorętszy czerwiec w historii pomiarów

Rekord pobity: To był najgorętszy czerwiec w historii pomiarów
Niespotykane upały dały się we znaki m.in. Hiszpanom. (Fot. Getty Images)
Copernicus Climate Change Service (C3S), europejska służba monitorująca zmiany klimatu, podała, że czerwiec 2019 r. był najgorętszy na świecie, odkąd zbiera się dane.
Reklama

Czerwiec dał się we znaki zwłaszcza na zachodzie Europy, gdzie padały kolejne rekordy czerwcowych temperatur. Najgoręcej było w piątek w departamencie Gard na południu Francji, gdzie temperatura wyniosła 45,9 stopnia Celsjusza.

Według C3S, w czerwcu było cieplej o 0,1 stopnia Celsjusza niż w uznawanym dotąd za rekordowy czerwcu 2016 roku. W całej Europie cieplej było wszędzie - przeciętnie temperatura była wyższa o dwa stopnie Celsjusza od zwykle notowanych.

W zeszłym tygodniu gorąco spowodowane upałem znad Sahary przekroczyło sezonowe normy o 10 stopni C w Niemczech, północnej Hiszpanii i we Włoszech.

Zespół C3S uważa, że trudno przypisać ten rekord "bezpośrednio" zmianom klimatycznym, jednak zespół naukowców, którzy skupili się na badaniu fali upałów we Francji, stwierdził, że jej prawdopodobieństwo było pięciokrotnie wyższe, niż gdyby człowiek nie zmienił klimatu.

Według C3S, czerwcowa temperatura w Europie była o 3 stopnie wyższa niż przeciętna czerwcowa w latach 1850-1900. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama