Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Regulator rynku krytycznie o firmach energetycznych: "Nie wspierają klientów z trudnościami"

Regulator rynku krytycznie o firmach energetycznych: "Nie wspierają klientów z trudnościami"
Wiele osób ma obecnie trudności z płatnościami za energię. (Fot. Getty Images)
W wyniku audytu przeprowadzonego przez Ofgem w podlegających mu firmach energetycznych stwierdzono, że wiele z nich 'zawodzi podatnych na problemy odbiorców w obliczu nadchodzącego trudnego okresu zimowego' – donosi BBC.
Reklama
Reklama

Grupy konsumenckie określają raport z audytu regulatora jako "niezwykle niepokojący" w okresie, kiedy w obliczu gwałtownie rosnących kosztów utrzymania, odbiorcy zostali obciążeni rachunkami dwukrotnie wyższymi niż poprzedniej zimy.

Regulator oświadczył, że jednymi z najgorszych przypadków stwierdzonych złych praktyk było to, że dostawcy nie dokonywali odczytów liczników klientów, którzy nie mogli tego zrobić sami. Stwierdzono również, że niektórzy klienci znajdujący się w trudnej sytuacji nie mogli skontaktować się ze swoim dostawcą, aby doładować licznik lub wnioskować o uzyskanie dofinansowania.

W niektórych przypadkach stawki rat spłaty zadłużenia były tak wysokie, że odbiorcy szczególnie wrażliwi sami odcinali się od sieci - innymi słowy, nie doładowywali licznika przedpłatowego, kiedy kończyły się środki na koncie.

Regulator uszeregował objęte kontrolą firmy w trzech kategoriach:

 • Poważne uchybienia: Good Energy, Outfox, So Energy, Tru Energy i Utilita.
 • Umiarkowane uchybienia: E (Gas & Electricity), Ecotricity, Green Energy UK, Octopus i Shell.
 • Niewielkie uchybienia: British Gas, Bulb, EDF, E.ON, Ovo, Scottish Power i Utility Warehouse

Szef Ofgem Jonathan Brearley zauważył, że klienci napotykają na trudności, dzwoniąc do swojego dostawcy energii po pomoc, a zapewnienie spójności usług jest dla niego absolutnym priorytetem.

To już trzeci audyt Ofgem dotyczący rozmaitych aspektów traktowania klientów przez dostawców. Po pierwszym z nich regulator nakazał podjęcie odpowiednich działań wobec rosnących żądań polecenia zapłaty, a po drugim okazało się, że niezbędne jest zapewnienie większej pomocy w zakresie tworzenia planów spłat dla osób mających trudności z płatnościami.

Ostatni z przeprowadzonych audytów zobowiązywał dostawców do przedstawienia informacji o sposobie, w jaki identyfikują i prowadzą rejestry klientów znajdujących się w trudnej sytuacji, a także o tym, czy są oni dodawani do rejestru odbiorców, którym należy udzielić pomocy w pierwszej kolejności.

Ofgem nakazał wszystkim 17 firmom znajdującym się pod jego nadzorem, dokonać usprawnień w kwestii obsługi klientów. (Fot. Getty Images)

Dostawcy mieli również podać informacje na temat bezpłatnych przeglądów bezpieczeństwa instalacji gazowych oraz użytkowników liczników na kartę, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Wszyscy dostawcy, którzy przekazali dane regulatorowi, zostali poinformowani, że muszą poprawić swoje dotychczasowe działania.

Jednak pojawiły się również zarzuty wobec samego regulatora, któremu wytknięto, że nie podejmuje odpowiednich działań, podczas gdy rachunki gwałtownie rosną, a dostawcy upadają.

Organizacje charytatywne i grupy konsumenckie ostrzegają, że wiele osób nadal będzie miało szczególnie trudny okres tej zimy. Rocio Concha, z grupy konsumenckiej Which?, podkreśla, że dostawcy muszą zwiększyć swój wysiłek, aby pomóc ludziom o najniższych dochodach.

Z kolei organizacja Energy UK, która zrzesza dostawców, twierdzi, że wiele firm wykroczyło w swoich działaniach znacznie poza to, czego wymagał od nich regulator.
 

Czytaj więcej:

Sondaż: 32 proc. Brytyjczyków ma problem z płaceniem rachunków za energię

Ofgem podał, o ile od października wzrosną rachunki za energię w UK

Minister finansów UK: Nawet klasa średnia potrzebuje pomocy w związku ze wzrostem cen energii

Dostawcy prądu w UK zaczynają odrzucać nowych klientów?

UK: Regulator rynku energii ostrzega przed znaczącym ryzykiem niedoboru gazu

Ofgem wzywa odbiorców w UK do oszczędzania gazu i energii elektrycznej

Duże różnice w cenach za energię pomiędzy poszczególnymi regionami UK

Kryzys energetyczny skłania mieszkańców UK do przechodzenia na liczniki na kartę

Ostrzeżenie przed inteligentnymi licznikami. Tysiące klientów przełączono na droższe taryfy

  Komentarze
  • Kasia
   23 listopada 2022, 09:04

   ja czekam co zrobia firmy energetyczne jak im ludzie przestana placic rachunki w calosci. Wedug prawa moga odciac prad/przerzucic na pre-paid po jednym rachunku niezaplaconym w ciagu 28 dni. Rachunki 2 razy wyzsze niz w zeszlym roku. Skad oni mysla ze my wezmiemy te peniadze?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama