Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Zdecydowana większość Polaków szuka tańszych miejsc do zakupów

Raport: Zdecydowana większość Polaków szuka tańszych miejsc do zakupów
Inflacja daje się konsumentom mocno we znaki. (Fot. Getty Images)
Rośnie pesymizm konsumentów, gdyż aż 91 proc. Polaków szuka tańszych miejsc do zakupów – wynika z badania 'EY Future Consumer Index 2023'. 31 proc. ocenia swoją sytuację w porównaniu do stanu sprzed 3-4 miesięcy jako gorszą, co oznacza wzrost o 20 pp. w stosunku do poprzedniej edycji badania – dodano.
Reklama
Reklama

Zgodnie z badaniem firmy doradczej EY "EY Future Consumer Index 2023" 35 proc. Polaków pesymistycznie patrzy w przyszłość w perspektywie najbliższych trzech lat. 70 proc. z nich obawia się dalszego pogorszenia sytuacji ze względu na rosnące koszty życia, 56 proc. ma obawy dotyczące gospodarczych perspektyw kraju, a 48 proc. napiętej sytuacji międzynarodowej i konfliktów zbrojnych.

Na pytanie o aktualne odczucia dotyczącej swojej sytuacji w porównaniu do stanu sprzed 3-4 miesięcy, 60 proc. ocenia ją jako taką samą (spadek o 11 pp. w stosunku do badania z maja 2022 r.), 31 proc. jako gorszą (wzrost o 20 pp.), a 9 proc. jako lepszą (spadek o 19 pp.).

Jak zauważono, obawy konsumentów napędzają konkretne działania. Zaznaczono, że "91 proc. (badanych - przyp. red.) szuka tańszych miejsc do zakupów".

"Ponad połowa respondentów (53 proc.) utrzymuje, że kupują tylko to, co niezbędne (wzrost z 29 proc. w poprzedniej edycji badania), a 45 proc. deklaruje, że wydaje mniej na rzeczy mniej istotne, a 67 proc. obawia się rosnących kosztów żywności, mediów i artykułów pierwszej potrzeby. W efekcie 90 proc. respondentów chce bardziej świadomie i ostrożnie podchodzić do wydatków w najbliższym czasie" – wynika z raportu.

Wśród obaw konsumentów wymieniono: przystępność cenowa artykułów pierwszej potrzeby (84 proc.), rosnące koszty żywności i podstawowych artykułów (67 proc.) i rosnące koszty mediów jak prąd, gaz, woda (67 proc.).

"Największy potencjalny wpływ zmian zachowań zakupowych odczuć mogą firmy sprzedające odzież i obuwie oraz branża urody i kosmetyków, gdyż odpowiednio 43 proc. i 38 proc. konsumentów deklaruje, że będzie kupować mniej tego typu artykułów. Deklaracje istotnych oszczędności dotyczą także kategorii napojów alkoholowych i bezalkoholowych, gdzie odpowiednio 41 proc. i 37 proc. konsumentów deklaruje zmniejszenie wolumenów zakupów oraz elektronika, gdzie 17 proc. konsumentów deklaruje, że w ogóle zrezygnowało z zakupów" – ocenił cytowany w raporcie partner EY-Parthenon Grzegorz Przytuła.

Dodano, że tendencje te mogą utrwalić się w dłuższej perspektywie – 68 proc. konsumentów deklaruje, iż cena będzie głównym kryterium zakupów za trzy lata.

Szósta edycja polskiego badania EY Future Consumer Index została przeprowadzona w Polsce w marcu 2023 r. na próbie 1 tys. osób w wieku 18 – 65 lat.

Czytaj więcej:

80 proc. Polaków odczuwa negatywne emocje na zakupach. Politycy w czołówce "winnych"

Polacy znów emigrują zarobkowo. Wszystko przez rosnące koszty życia

Sondaż: Polacy nie wierzą, że rząd poradzi sobie z inflacją

Nowe dane dotyczące cen w sklepach w kwietniu. Drożeją kolejne produkty

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama