Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Warto zadbać o pozostanie na rynku osób 50+

Raport: Warto zadbać o pozostanie na rynku osób 50+
Osoby po 50. roku życia mogą być cennym zasobem w miejscu pracy. (Fot. Getty Images)
Pokolenie 50+ może stanowić istotny czynnik na rynku pracy. Należy zatem tak zmienić przepisy i nastawienie pracodawców, a także samych osób po 50. roku życia, aby chętniej pracowały dłużej, a nie decydowały się na jak najszybsze odejście na emeryturę - to główne konkluzje raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy.

Reklama
Reklama

Jak wynika z nowego raportu, przed Polską stoją trudne wyzwania demograficzne. Z prognozy liczby ludności podanej przez GUS wynika, że do 2050 roku ludność tego kraju zmniejszy się o 4,5 mln. Grupa osób 60+ stanowić będzie wówczas aż 40 proc. społeczeństwa.

Rapor wskazuje, jak pracodawcy powinni "zagospodarować" pracowników 50+, a także odpowiada na pytanie, jak skłonić osoby z tej grupy wiekowej do kontynuowania kariery zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Pracownicy 50+ przez pracodawców są postrzegani jako osoby odznaczające się szacunkiem do pracy i miejsca zatrudnienia" - stwierdziła Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

"Jak pokazuje nasze badanie, osoby te często rozpoczynały pracę po zakończeniu edukacji i nadal pracują w tym samym miejscu, a aż 67 proc. respondentów chce pozostać w tej samej firmie" - dodała.

Według badania, 39 proc. Polaków deklaruje chęć kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 23 proc. jest zdecydowanych, że nie chce pracować po 60/65. roku życia. 

38 proc. Polaków wciąż jednak nie wie, czy podjęłoby pracę po przekroczeniu wieku emerytalnego. Zmiana podejścia do ewentualnego przedłużenia aktywności zawodowej to wyzwanie, które stoi przed wszystkimi: państwem, przedsiębiorcami, przyszłymi emerytami.

"Potrzebna jest właściwa prewencja, a także edukacja związana z tematyką wydłużania aktywności zawodowej; są one konieczne dla zapewnienia zdrowej i bezpiecznej pracy" - stwierdził Bartosz Gaca, wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"Korzyści dłuższej pracy i zatrudniania osób 50+ są naprawdę duże, przekładają się bowiem nie tylko na zarządzanie sytuacją demograficzną, ale także - z perspektywy indywidualnej pracowników - na wyższą emeryturę" - wskazał.

W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40 proc. Według statystyk ponad 94 proc. pracujących emerytów w Polsce to osoby w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat i więcej. 

Czytaj więcej:

"Super Express": Polscy emeryci żądają wyższej waloryzacji

CBOS: Polacy coraz pesymistyczniej nastawieni do sytuacji politycznej i gospodarczej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama