Menu

Raport: Polacy nie są podatni na czar promocji

Raport: Polacy nie są podatni na czar promocji
Prym w oszczędzaniu wiodą kobiety. (Fot. Getty Images)
Polacy to świadomi konsumenci, odporni na chwilowe pokusy i niespodziewane okazje; popularny w wielu krajach 'Black Friday' interesuje co drugą osobę w Polsce - wynika z raportu 'Polaków portfel własny'. Znaczna część polskich rodzin oszczędza przez cały rok.
Reklama

Jak podał Santander Consumer Bank, z danych uzyskanych na potrzeby serii raportów "Polaków portfel własny" wynika, iż nie ma pory roku, która nie stanowiłaby wyzwania dla budżetów domowych.

"W konsekwencji polskie rodziny muszą być oszczędne nie tylko w październiku, który od dziesięcioleci obchodzony jest jako miesiąc oszczędzania. Zdecydowana większość z nas stara się pokrywać nawet znaczące, sezonowe wydatki z bieżących dochodów – najczęściej kosztem rezygnacji z różnych konsumpcyjnych planów, nawet przez kilka poprzedzających miesięcy" - czytamy w informacji.

Wiosną budżety domowe muszą udźwignąć wydatki związane ze świętami wielkanocnymi, planowanymi wakacjami, wymianą samochodu czy uroczystościami rodzinnymi, takimi jak wesele czy komunia. Po zimie aż jedna czwarta Polaków inwestuje pieniądze w remont mieszkania i jest to dla nich najważniejsze wyzwanie finansowe sezonu - wskazano.

"Z nadejściem wiosny wiążą się również przygotowania do wyjazdów majówkowych i wakacji, na które zbiera 19,7 proc. Polaków. Na każdy z tych celów prawie 42 proc. z nas odkłada z dużym wyprzedzeniem" - napisano.

Popularny w wielu krajach zachodnich "Black Friday" interesuje co drugiego Polaka. (Fot. Getty Images)

Większe oszczędności konsumujemy też latem – ponosimy wówczas koszty wakacji i kompletujemy wyprawki szkolne. Z danych Santander Consumer Banku wynika, że 14 proc. rodziców oszczędza na ten cel z wyprzedzeniem przez kilka miesięcy. 

Z deklaracji Polaków wynika, że jako społeczeństwo nie jesteśmy podatni na promocje. "Prawie połowa z nas deklaruje, że korzysta z promocji wyłącznie wtedy, gdy przeceniony został produkt, którym byliśmy zainteresowani już wcześniej.

Popularny w wielu krajach zachodnich "Black Friday" interesuje co drugiego Polaka – chęć skorzystania z promocji z okazji "święta zakupów" deklarowało 49 proc. Polaków. Na liście zakupów planowanych podczas Black Friday królowały odzież i obuwie. Na związane z nimi promocje czekało prawie 72 proc. ankietowanych.

Prym w oszczędzaniu wiodą kobiety - częściej korzystają one z promocji na produkty i z wyprzedaży specjalnych. W 2018 roku aż 32,5 proc. kobiet planowało zakupy w "Black Friday", mężczyzn było niemal dwa razy mniej (16,5 proc.).  Ponadto, kobiety są bardziej zaangażowane w szukanie okazji, co jest widoczne w różnych sferach życia - np. przy zakupie nowego samochodu czy wyprawki szkolnej dla dziecka.

Czytaj więcej:

Polacy polubili używane rzeczy

Zakupy w internecie? Najchętniej w czasie pracy

Raport: Polacy coraz bardziej cenią rodzimą żywność

  Komentarze
  • Ultravox2010
   26 października 2019, 20:54

   Malo mezczyzn korzysta z tych promocji,bo po prostu nie maja czasu aby sie takimi bzdurami interesowac.Odpowiedzialny polski facet popieprza od rana do wieczora chociazby na budowach.Kiedy ten facet pomysli o sobie w stylu "zadbac o siebie" to idzie w niedziele do supermarketu,zeby sobie np.kupic krem do golenia lub skarpetki a tu k... Kaczynski supermarket w niedziele zamknal :-(. Kobiety sa super,ale nie demonizujmy ich.One podobno umieja liczyc do 28 a facet musi golic sie codziennie niestety.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama