Menu

Raport: Młodzi Polacy niezainteresowani sprawami politycznymi

Raport: Młodzi Polacy niezainteresowani sprawami politycznymi
Młodzi Polacy wykazują dużą apolityczność. (Fot. Getty Images)
Blisko 91 proc. młodych Polaków ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały lub bardzo mały, a 60 proc. nie posiada sprecyzowanych poglądów politycznych - wynika z raportu 'Polityczny portret młodych Polaków w 2019 r.'. Udział w wyborach parlamentarnych deklaruje jednocześnie większość (62,2 proc.) młodych.
Reklama

Raport "Polityczny portret młodych Polaków w 2019 r." został przygotowany przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR w ramach projektu realizowanego przez Fundację Konrada Adenauera i politologa Adama Kądzielę. W badaniu przyjęto, że osoba młoda to ta, która posiada czynne prawo wyborcze (18 lat) i nie ukończyła 30. roku życia.

Z badania wynika, że 90,7 proc. młodych Polaków ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały lub bardzo mały. Głównymi czynnikami wpływającymi na brak zaangażowania młodych w życie polityczne są: negatywny obraz życia politycznego (32,9 proc.) i brak poczucia wpływu na rzeczywistość (25,proc.) oraz niski poziom debaty publicznej (23,9 proc.).

Większość młodych ludzi w Polsce czuje się sfrustrowana niskimi zarobkami. (Fot. Getty Images)

60,1 proc. młodych Polaków nie posiada sprecyzowanych poglądów politycznych. Po 9,8 proc. deklaruje zaś poglądy lewicowe i centrowe, 6,5 proc. - prawicowe.

Z raportu wyłania się także negatywny obraz polityków w oczach młodego pokolenia. Działania polityków negatywnie ocenia 63,5 proc. młodych, według 74,1 proc. badanych działania polityków nie są zgodnie z ich oczekiwaniami.

Z badania wynika również, że przed przyszłym rządem młodzi stawiają oczekiwania związane z przede wszystkim z kwestiami podwyższenia płacy minimalnej (76,3 proc.), równouprawnienia płci (70,3 proc.), utrzymania programu 500 plus (54,8 proc.), neutralnego światopoglądowo państwa (49,3 proc.), powszechnego i bezpłatnego dostępu do edukacji przedszkolnej (37,8 proc.), a także rejestracji związków partnerskich (34,1 proc.).

Czytaj więcej:

"Super Express": Handlowe niedziele podzieliły Polaków

Polski rząd liczy na powrót Polonii. Karta Polaka również dla Polaków w UK

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama