Menu

Raport: Dyrektor zarabia 120 razy więcej niż pracownik

Raport: Dyrektor zarabia 120 razy więcej niż pracownik
Osoby na stanowiskach dyrektorów zarobiły w tym roku zauważalnie mniej. (Fot. Getty Images)
Dyrektorzy brytyjskich firm zarabiają średnio prawie 120 razy tyle co przeciętni pracownicy - poinformowały organizacje Chartered Institute of Personnel and Development oraz High Pay Centre. W przeprowadzonym badaniu zwrócono również uwagę na problemy związane z równością płci w miejscu pracy.
Reklama

Po zestawieniu płac dyrektorów ze 100 największych firm w Wielkiej Brytanii okazało się, że na pensję każdego z nich wydano średnio 3,46 mln funtów rocznie. Dla porównania, średnia płaca za pracę w pełnym wymiarze godzin w Wielkiej Brytanii to obecnie 29 574 funtów rocznie. 

Organizacja Chartered Institute of Personnel and Development oraz grupa High Pay Centre zwróciły jednak uwagę, że ogólne zarobki dyrektorów w Wielkiej Brytanii spadły - jeszcze rok temu przeciętnie wynosiły 3,97 mln funtów rocznie.

Eksperci ocenili, że zdecydowana większość dyrektorów to mężczyźni - pomimo licznych inicjatyw, które miały na celu promocję różnorodności i równouprawnienia w miejscu pracy. Dodatkowo, kobiety zatrudnione na najwyższym szczeblu w największych firmach w Zjednoczonym Królestwie zarabiają zauważalnie mniej niż mężczyźni.

Przeciętny mieszkaniec Wysp zarabia ok. 30 tys. funtów rocznie. (Fot. Getty Images)

"Przepaść między wynagrodzeniem w górnej i dolnej części przedsiębiorstw jest w tym roku nieco mniejsza, ale nadal jest niedopuszczalnie duża i podważa zaufanie społeczne do biznesu. Musimy zastanowić się, czy dyrektorzy generalni nadmiernie koncentrują się na środkach finansowych i czy są zachęcani do utrzymywania wysokich cen akcji, zamiast skupiać się na długoterminowej kondycji swojej firmy" - przekazał Peter Cheese z Chartered Institute of Personnel and Development.

"Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby dostosować praktyki płacowe do interesów całego społeczeństwa i dać ludziom pewność, że nasze największe firmy pracują dla dobra gospodarki jako całości zamiast wzbogacania kilku osób na szczycie " - dodał z kolei Luke Hildyard z High Pay Center.

 

  Komentarze


  • 30k
   25 sierpnia, 11:12

   30 tysiecy to srednia krajowa, a co z milionami osob, ktore pracuja za minimalna pensje? Ile razy wiecej zarabiaja od nich dykretorzy?!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama