Menu

Raport: Czarna strona plastikowej rewolucji w UK

Raport: Czarna strona plastikowej rewolucji w UK
Dążenie do usunięcia plastiku z przestrzeni publicznej ma swoje konsekwencje. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania uchodzi obecnie za jeden z najbardziej proekologicznych krajów na świecie, a zużycie plastiku w tym kraju - dzięki wspólnym wysiłkom handlu i osób prywatnych - spada z miesiąca na miesiąc do rekordowo niskich poziomów. Eksperci z rządowej grupy Plastic Promises zwrócili jednak uwagę, że tak drastyczne zmiany mają swoje konsekwencje.
Reklama

Rządowy organ powstanowił "na trzeźwo" spojrzeć na statystyki związane z eliminacją plastiku. Celem tych działań miało być oczyszenie wód oceanów ze śmieci i o ile założenie jest jak najbardziej słuszne, o tyle nie przewidziano wpływu takiego ruchu na ekologię Wielkiej Brytanii.

Plastic Promises wskazało np. na fakt, iż wielu producentów przestawiło się na szklane butelki. Te ważą więcej niż plastikowe, co oznacza, że ich transport wydziela więcej zanieczyszczenia powietrza. W skali lokalnej różnice są marginalne, ale jeśli weźmiemy produkcję w całym kraju, zmiana jest bardzo zauważalna.

Jeszcze do niedawna tak wyglądała przeciętna półka z warzywami i owocami w brytyjskich supermarketach. (Fot. Getty Images)

Eksperci zwrócili też uwagę, że wiele sklepów podjęło decyzję o zastąpieniu plastikowch toreb papierowymi. Torby wykonane z papieru rzadziej nadają się do ponownego wykorzystania, a ich recykling powoduje obecnie większą emisję CO2 niż przetwarzanie plastiku.

"Konsekwencje przerzucenia się na nowe tworzywa nie były odpowiedzialnie przemyślane" - ocenili autorzy raportu.

Innym przykładem są papierowe kubki w kawiarniach, na których znajduje się duża informacja, że mogą być poddane recyklingowi. Grupa ekologiczna Green Alliance wskazała jakiś czas temu, że tylko jedna trzecia z nich faktycznie trafia do recyklingu z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury w zakładach przetwórstwa.

Papierowe kubki do gorących napojów, o ile są przyjazne środowisku, o tyle są zmorą zakładów recyklingowych. (Fot. Getty Images)

Organ Plastic Promises pzekazał, że współpracuje obecnie z proekologicznymi organizacjami w Wielkiej Brytanii, aby eliminowanie plastiku z przestrzenii publicznej odbywałło się w sposób kontrolowany i w pełni odpowiedzialny dla środowiska.

Czytaj więcej:

Tesco usuwa plastik ze swoich półek

Wielka Brytania liderem "plastikowej rewolucji"

70 pensów za reklamówkę w UK? "Teraz są zbyt tanie"

Ryby z Bałtyku mają w sobie plastik

Walia chce zrobić więcej, by pozbyć się plastikowych toreb

  Komentarze
  • Robert Wozniak
   13 stycznia, 11:06

   ASDA w kazdym mailu zapowiada, jak nie bedzie mi dostarczac plastikowych toreb, a z kazdymi zakupami 5-7 jednorazowek, kierowcy robia wielkie oczy jak im to zwracam. Plastikowe opakowanie z piersia z kurczaka opakowane w jednorazowke. Wedlina plasterkowana w hermetycznym opakowaniu, dodatkowo wrzucona w jednorazowke. Ale jak zapomne w sklepie torby raz na ok, to musze doplacic 5p - i nie chodzi mi o pieniadze teraz, po prostu hipokryzja. Wielkie hasla, malo roboty, tak jest z ludzmi nie tylko w UK.

  • Romanelli
   14 stycznia, 21:20

   bylem widzialem: anglia tonie w plastiku a ci to tak rewoluują mają pewnie nawet zęby z plastiku hipokryci

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama