Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: 29 proc. rodziców ma preferencje co do przyszłości zawodowej swojego potomstwa

Raport: 29 proc. rodziców ma preferencje co do przyszłości zawodowej swojego potomstwa
Blisko jedna trzecia polskich rodziców ma ustalone plany zawodowe dla swoich dzieci. (Fot. Getty Images)
29 proc. rodziców ma jasną wizję pracy, jaką miałoby wykonywać w przyszłości ich potomstwo, a 61 proc. badanych nie chce ingerować w wybór zawodu dziecka - wynika z badania Pracuj.pl. Jedna trzecia rodziców martwi się, że ich dzieci popełnią te same błędy w rozwoju zawodowym, co oni.
Reklama
Reklama

36 proc. objętych badaniem rodziców zadeklarowało, że nie ma preferencji co do zawodu, jaki miałyby w przyszłości wykonywać ich dzieci. 29 proc. rodziców przyznało, że ma preferencje co do przyszłości zawodowej potomstwa. Wśród badanych bardziej skłonni do planowania przyszłości dzieci są mężczyźni (33 proc.) niż kobiety (25 proc.).

Jak podano, największe nadzieje co do przyszłości zawodowej potomstwa żywią przedstawiciele pokolenia Y (25-34 lata) - 37 proc. badanych z tej grupy deklaruje, że ma preferencje dotyczące wyborów zawodowych swoich pociech. Najrzadziej takie oczekiwania mają z kolei badani ze starszych grup wiekowych – 45-54 lat i 55-65 lat.

61 proc. badanych zadeklarowało, że nie chce ingerować w zawód, jaki w przyszłości wybiorą ich dzieci. Prawie 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że kieruje lub będzie kierować edukacją swojego dziecka w taki sposób, by mogło ono zmienić swoją pasję w zawód.

Większość rodziców oczekuje, że to szkoły, do których uczęszczają ich dzieci, będą przekazywać wiedzę przydatną na rynku pracy. (Fot. Getty Images)

71 proc. rodziców oczekuje od szkoły swojego dziecka, że będzie przekazywać wiedzę przydatną na rynku pracy. Nieco częściej takie oczekiwania mają kobiety (73 proc. w porównaniu do 69 proc. mężczyzn). 38 proc. ankietowanych oceniło, że szkoła, do której chodzą ich dzieci, rzeczywiście skutecznie przekazuje wiedzę użyteczną na rynku pracy.

Jak wskazano w podsumowaniu badania, częściej pozytywną praktykę dostrzegają w szkołach swojego potomstwa pracownicy fizyczni. 45 proc. z nich zadeklarowało, że ich dzieciom w ramach edukacji obowiązkowej przekazywana jest także wiedza przydatna na rynku pracy. Podobne deklaracje złożyło 34 proc. pracowników biurowych. Niemal jedna czwarta ogółu badanych uznało, że w przypadku placówki, do której uczęszczają ich dzieci, taka wiedza nie jest przekazywana.

64 proc. badanych na własną rękę zapewnia swoim dzieciom dodatkowe zajęcia pozaszkolne, by w przyszłości miały one lepsze szanse na rozwój kariery. Pracownicy biurowi istotnie częściej (68 proc.) deklarują zapewnianie dodatkowych lekcji swoim dzieciom niż pracownicy fizyczni (58 proc.).

Jedna trzecia respondentów obawia się, że ich dzieci popełnią podobne błędy w rozwoju kariery zawodowej, co oni sami. 78 proc. matek i ojców wierzy w to, że ich dzieci znajdą w przyszłości pracę, w której będą szczęśliwe.

Badanie Pracuj.pl przeprowadzono na próbie 578 matek i ojców posiadających dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat).

Czytaj więcej:

Pracodawcy narzekają: Brakuje pracowników odpornych na stres i z umiejętnością krytycznego myślenia

Sondaż: 47 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony

Badanie: Ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny

Polacy znów emigrują zarobkowo. Wszystko przez rosnące koszty życia

Badanie: 41 proc. Polaków szuka pracy lub planuje zmienić obecną w najbliższym czasie

  Komentarze
  • Ola
   31 maja, 06:22

   Dobry rodzić myśli o przyszłości dziecka Ja mam 50 lat, a wyglądam na 70 Gdyby nie counsil house i benefity nie dałabym rady Córa skończy 16 lat i przekaże jej swoje domki do sprzątania Domki spoko Państwo bardzo mili

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama