Menu

"Puls Biznesu": Polska zarzuciła Czechy tanimi butami

"Puls Biznesu": Polska zarzuciła Czechy tanimi butami
Polska coraz chętniej konkuruje z Chinami w produkcji obuwia. (Fot. Getty Images)
W ciągu dekady eksport obuwia za południową granicę, do Czech, wzrósł o 600 proc. Jesteśmy już numerem dwa i gonimy Chińczyków - możemy przeczytać w dzisiejszym 'Pulsie Biznesu'.
Reklama

"W zeszłym roku polscy eksporterzy sprzedali sąsiadom z południa ponad 11,1 mln par butów" - informuje gazeta powołując się na wyniki najnowszego raportu Czeskiego Zrzeszenia Przemysłu Obuwniczego i Skórzanego. Według dziennika, ten wynik oznacza siedmiokrotny wzrost wolumenu w stosunku do wyniku z 2009 r., gdy wyeksportowaliśmy niespełna 1,6 mln par. Polska jest zatem - ocenia "Puls Biznesu" - najszybciej rosnącym eksporterem w tym segmencie rynku w Czechach.

"W ciągu ostatniej dekady przegoniliśmy najpierw Włochów, a potem także Wietnamczyków i zbliżamy się do Chińczyków. O ile od początku tej dekady eksporterzy z Państwa Środka sprzedawali Czechom nawet 90 razy więcej butów niż polscy, to w zeszłym roku już tylko 3,5 razy więcej. Do zmiany sytuacji przyczynił się nie tylko wzrost polskiego eksportu, ale także spadek handlu z Chin" - wskazuje "Puls Biznesu".

Polska branża obuwnicza warta jest coraz więcej pieniędzy. (Fot. Getty Images)

Jak poinformowano, o ile pod koniec zeszłej dekady Czesi sprowadzali stamtąd ponad 100 mln par butów rocznie (rekord padł w 2011 r. - prawie 170 mln par), to potem ten kierunek dostaw stopniowo tracił na znaczeniu. Od kilku lat import z Chin nie przekracza 40 mln par rocznie.

"Znaczne przyspieszenie naszego eksportu nastąpiło w minionym roku. W 2017 r. sprzedaliśmy Czechom niespełna 7,7 mln par, a w zeszłym o prawie 50 proc. więcej. Co ciekawe, wraz ze wzrostem wolumenu spada cena sprowadzanego z Polski do Czech obuwia" - wskazano. Gazeta podała, że w 2008 r. wynosiła ona ok. 50 zł za parę, w kolejnych latach 36-45 zł za parę, ale w 2018 r. spadła do ok. 24 zł za parę.

Z przywoływanego przez dziennik raportu wynika, że na tak znaczącą obniżkę (z 37,3 zł rok wcześniej) najbardziej wpłynęło sprowadzenie z Polski partii aż 3,6 mln par obuwia tekstylnego po średniej cenie 1,33 zł za parę. "Taka cena jest absolutnie nierealistyczna" - komentują autorki opracowania, na które powołuje się "Puls Biznesu".

  Komentarze
  • Ciocia klocia
   2 września 2019, 12:42

   te rozowe calkiem przyjemne buciki.Do tego jak sa ze skory to nawet,nawet.podejrzewam ze sa lepiej uszyte niz w chinach bo nie sa sklejone.

  • Co za news...
   3 września 2019, 00:00

   24 zł za parę... 1,33 zł za parę... I wszystko jasne ;) Czesi nadal kupują chińskie buty, tyle, że od zaradnych Polaków, którzy ściemniają, że za tyle można wyprodukować w Polsce :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama