Menu

Przez działania Putina Irlandia może porzucić neutralność

Przez działania Putina Irlandia może porzucić neutralność
Już teraz Irlandia poinformowała o zamiarze zwiększenia swoich wydatków obronnych. (Fot. Getty Images)
Z powodu działań Putina na Ukrainie, Irlandia - po niemal 100 latach - może porzucić swoją politykę neutralności wojskowej. Jak donoszą media, już teraz na Zielonej Wyspie trwa zagorzała dyskusja na temat dołączenia do NATO w przyszłości.

Reklama
Reklama

"W obliczu machiny wojennej Putina, diametralnie zmienia się zdanie opinii publicznej na temat neutralności" - uważa poseł Neale Richond z partii Fine Gael, która jest jedną z dwóch w koalicyjnym rządzie Irlandii.

"Potencjalnie zmusi to Irlandię do porzucenia niemal 100-letniej strategii neutralności" - dodał deputowany z okręgu Dublin Rathdown.

Wyjaśnił, że polityka neutralności "dawała złudne poczucie bezpieczeństwa". "Mówienie, że jesteś neutralny, nie ma żadnej wartości dla Rosji. Ukraina była neutrlana" - zauważył.

Dodał, że "Irlandia pozostawała neutralna przez całą II wojnę światową i okres zimnej wojny, ale porzucenie tej polityki obecnie przestało być już poglądem niszowym".

O fakcie zmieniających się poglądów Irlandczyków w tej sprawie świadczyć mogą m.in. niedawne incydenty pod ambasadą Rosji w Dublinie. Podczas jednego z wieców w bramę placówki dyplomatycznej wjechała ciężarówka. Po tym incydencie Rosja oskarżyła władze o brak należytej ochrony, a policję o bezczynność.

Zdanie na temat neutralności zmienia się także w innych krajach w Europie. Po raz pierwszy w historii chęć dołączenia do NATO wyraziła większość mieszkańców Szwecji czy Finlandii. Oba te kraje podjęły decyzję o wysłaniu na Ukrainę broni.
 

Czytaj więcej:

Francuskie media: Relacje Ukrainy z NATO, czy możliwy status Finlandii

Szwecja: Po inwazji Rosji na Ukrainę po raz pierwszy większość za wstąpieniem do NATO

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.12.2024
    GBP 5.1726 złEUR 4.2927 złUSD 4.0803 złCHF 4.6089 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama