Menu

Przełomowa decyzja Sainsbury's. Nie będzie sprzedawać fajerwerków

Przełomowa decyzja Sainsbury's. Nie będzie sprzedawać fajerwerków
Sprzedaż sztucznych ogni w UK rusza pełną parą. (Fot. Getty Images)
W związku ze zbliżającym się świętem Bonfire Night, w sklepach na terenie Wielkiej Brytanii pojawiają się już fajerwerki. W trosce o zwierzęta i osoby w podeszłym wieku, sieć supermarketów Sainsbury's podjęła decyzję, aby całkowicie wycofać się z handlu tego rodzaju produkty.
Reklama
Reklama

Bonfire Night, czyli Dzień Guya Fawkesa, to angielskie święto ludowe obchodzone hucznie 5 listopada, w rocznicę wykrycia tzw. spisku prochowego, będącego zamachem na życie króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta. Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy sztucznych ogni oraz festyny.

"Mając na uwadze dobro ludzi i zwierząt, nie będziemy więcej sprzedawać fajerwerków w żadnym z naszych 2 300 oddziałów w Wielkiej Brytanii" - przekazał rzecznik prasowy Sainsbury's.

Zaskakująca decyzja sieci została dobrze odebrana zarówno przez liczne organizacje charytatywne, jak i samych klientów sklepu.

"Nie wiem jak mogę Wam podziękować, mój pies nie jest w stanie poradzić sobie ze strachem przed fajerwerkami" - przekazała jedna z internautek na Twitterze.

Bonfire Night coraz bliżej. (Fot. Getty Images)

Jednocześnie w Wielkiej Brytanii trwa obecnie dyskusja nad tym, czy nie wprowadzić całkowitego zakazu używania sztucznych ogni. Zdaniem ekspertów, hałas i błyski są niepokojące dla zwierząt i osób starszych, a także "można je powiązać z antyspołecznymi zachowaniami".

Brytyjskie prawo precyzuje, że fajerwerków nie wolno odpalać między 23:00 a 7:00, z wyjątkiem specjalnych okazji, takich jak Bonfire Night i Sylwester.

Czytaj więcej:

"Wielki Boris Johnson" zostanie spalony w Bonfire Night

Sainsbury's wprowadza działy ze zdrowymi produktami

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama