Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z wizytą w Irlandii

Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z wizytą w Irlandii
Na zaproszenie Klubu Historycznego im. Hrabiny Markiewicz w Dublinie, odbędzie się jutro spotkanie z Grzegorzem Wołkiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Reklama
W sobotę, 12 kwietnia b.r. w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Dublinie po raz trzeci odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego. Inicjator klubu oraz pasjonat historii, Piotr Czyżewski, zawiązał współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej. Dzięki temu udało się zaprosić przedstawiciela tej instytucji - Grzegorza Wołka, który wygłosi dwie prelekcje.

Pierwsza z nich dotyczyć będzie istnienia Szkół Oficerskich Służby Bezpieczeństwa PRL-u. Uczestnikom spotkania zostanie przedstawiona droga selekcji, jaką przechodzili kandydaci do pracy w tajnych służbach, gdzie znajdowały się tajne ośrodki szkoleniowe, jak wyglądało szkolenie oraz czy szkoły Służby Bezpieczeństwa były oparte na sowieckich wzorcach.

Drugim poruszanym tematem będzie powstanie i działalność Konfederacji Polski Niepodległej - pierwszej polskiej partii o charakterze antykomunistycznym w tzw. bloku wschodnim, której przedstawiciele nie zasiedli przy Okrągłym Stole. Konfederacja Polski Niepodległej najgłośniej w całym gronie opozycji podnosiła kwestię odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako jedyna organizacja opozycyjna pod niezmienionym szyldem przeszła okres transformacji ustrojowej, a jej posłowie zasiadali w polskim parlamencie.

Na wcześniejszych spotkaniach Klub Historyczny gościł m.in historyka i publicystę, dr Piotra Gontarczyka. Miłośnikom historii przedstawiona została także sylwetka i działalność Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia toczącymi walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w ówczesnej Polsce.

Prelekcje Grzegorza Wołka odbędą się o godz. 18:00 i 20:00.
 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama