Menu

Przed konferencją Trumpa funt spadł najniżej od referendum

Przed konferencją Trumpa funt spadł najniżej od referendum
Jaki los czeka teraz brytyjski funt?... (Fot. Thinkstock)
Funt spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara od czasu głosowania w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Przyczyną była poniedziałkowa wypowiedź Theresy May w Sky News, odebrana jako dopuszczanie możliwości 'twardego Brexitu', a także oczekiwana przez giełdy wczorajsza konferencja prasowa Donalda Trumpa.
Reklama

W wyniku tych wydarzeń funt osiągnął poziom niższy od tego po czerwcowym referendum – $1,2081 (w stosunku do polskiej waluty dzisiaj - według kursu NBP - funt kosztował 5,04 zł).

Spadek pogłębił wczoraj większy od przewidywanego brytyjski deficyt handlowy. Izba Biznesu poinformowała, że dane liczbowe potwierdzają niewielkie dowody na teorię, że osłabienie funta podwyższa ogólny balans brytyjskiego handlu.

Zwykle spadek wartości funta wpływa pozytywnie na eksport, ponieważ towary te tanieją za granicą.
Neil Wilson, starszy analityk rynku ETX Capital, monitorował ostatni, środowy, spadek brytyjskiej waluty.

„Funt znowu osłabł, pikując poniżej $1,21. Wpływ na to miało wzmocnienie dolara przed konferencją prezydenta-elekta Donalda Trumpa” - poinformował.

Konferencja była najważniejszym wydarzeniem tygodnia, ponieważ rynki spodziewały się, że padną na niej ważne deklaracje dotyczące planów nowej amerykańskiej administracji na najbliższe kilka miesięcy. Tak się jednak nie stało – Trump nie przedstawił żadnych spójnych planów w tym zakresie. Skupił się za to na kwestiach etycznych i rozdzieleniu funkcji prezydenta od prowadzenia biznesu. Nie powiedział nic, czego nie głosił podczas kampanii wyborczej. Dlatego tuż po konferencji nastąpiła przecena amerykańskiej waluty.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.01.2021
  GBP 5.107 złEUR 4.524 złUSD 3.730 złCHF 4.197 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości