Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Premier Varadkar: Irlandia dopuszcza możliwość odrębnych zasad Brexitu dla Irlandii Płn.

Premier Varadkar: Irlandia dopuszcza możliwość odrębnych zasad Brexitu dla Irlandii Płn.
"Oczywiście wolelibyśmy, by Wielka Brytania jako całość pozostała w unii celnej lub w jednym obszarze celnym" - stwierdził irlandzki premier. (Fot. Getty Images)
Premier Irlandii Leo Varadkar oświadczył, że w trakcie dzisiejszego spotkania z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem będzie rozmawiał na temat możliwości odrębnych rozwiązań w sprawie Brexitu dla Irlandii Północnej.
Reklama

Varadkar poinformował, że postara się sprawdzić, czy istnieje płaszczyzna porozumienia odnośnie "szczególnego północnoirlandzkiego" rozwiązania, o którym Johnson w ostatnich dniach wspominał.

"Jak państwo wiecie, negocjacje toczą się między grupą zadaniową Unii Europejskiej, w tym Irlandią, z jednej strony i rządem Wielkiej Brytanii z drugiej. Ale nie da się powiedzieć, że przez ostatnie dwa lata nie byliśmy zdolni dyskutować, dzielić się ideami oraz konsultować stanowiska i to będzie miało właśnie miejsce jutro" - zaznaczył szef irlandzkiego rządu.

"Zatem nie wiem, czy możemy wypracować jakieś wspólne stanowisko dotyczące wyjątkowego rozwiązania północnoirlandzkiego, ale zawsze jako rząd mówiliśmy, że jest to coś, na co jesteśmy otwarci. Oczywiście wolelibyśmy, by Wielka Brytania jako całość pozostała w unii celnej lub w jednym obszarze celnym, ale to oni o tym decydują, a nie my. Dlatego ciekawe będzie sprawdzenie jutro, czy możemy znaleźć jakąś platformę porozumienia co do szczególnego rozwiązania północnoirlandzkiego" - dodał Varadkar.

Wynegocjowane przez poprzednią brytyjską premier Theresę May, ale odrzucone przez brytyjski parlament porozumienie z UE w sprawie Brexitu przewiduje tak zwany backstop, polegający na utrzymaniu otwartej granicy z Irlandią jeśli unijno-brytyjska umowa o wolnym handlu nie wejdzie w wyznaczonym czasie w życie.

Dzisiaj w Dublinie Leo Varadkar spotka się z Borisem Johnsonem. Trwają przygotowania do przyjęcia brytyjskiego premiera. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2019
  GBP 4.895 złEUR 4.342 złUSD 3.932 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama