Menu

Premier Szkocji apeluje o niewykluczanie nieletnich z programu szczepień

Premier Szkocji apeluje o niewykluczanie nieletnich z programu szczepień
Obecnie program szczepień obejmuje jedynie nieletnich z tzw. grup zagrożonych. (Fot. Getty Images)
Nicola Sturgeon wezwała brytyjski organ Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI), aby 'nie wykluczał' oferowania szczepionki wszystkim nastolatkom w kraju. Powołała się przy tym na fakt, że nieletni zostali włączeni do programów szczepień w Kanadzie czy USA.
Reklama
Reklama

Organ JCVI zalecił niedawno włączenie do programu szczepień w Wielkiej Brytanii osób powyżej 12. roku życia, które są narażone na konsekwencje zdrowotne po zakażeniu koronawirusem. 

Według obecnych wytyczych, szczepione mają być wyłącznie dzieci m.in. z zaburzeniami neurologicznymi, zespołem Downa czy głębokimi trudnościami w nauce. Szczepienie będzie także przysługiwać nieletnim z osłabionym układem odpornościowym.

Specjaliści wstrzymali się jednak z zaleceniem, aby wszystkie nastolatki zostały objęte programem szczepień.

Szkocja musi postępować zgodnie z zaleceniami JCVI. Premier Nicola Sturgeon podkreśliła jak ważne jest, aby "wciąż poddawać tę decyzję przeglądowi". 

Szefowa szkockiego rządu powołała się jednocześnie na fakt, że inne kraje - w tym USA i Kanada - włączyły wszystkie dzieci w grupie wiekowej 12-17 do programu szczepień.

"Szkocki rząd nie bez powodu zawsze postępował zgodnie z sugestiami JCVI. Wiem jednak, że niektóre kraje szczepią młodsze osoby i uważam, iż jest to ważne, abyśmy tego nie wykluczali" - wskazała.

Powołała się jednocześnie na niedawny apel naczelnego lekarza Szkocji - dr Gregora Smitha - który także wezwał brytyjski organ do "regularnego przyglądania się decyzji w sprawie szczepienia wszystkich dzieci". 

Czytaj więcej:

Rząd UK: Wszystkim dorosłym zaoferowano już pierwszą dawkę szczepionki

Wielka Brytania rezygnuje z masowych szczepień dzieci

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama