Menu

Premier Irlandii ostrzega Wielką Brytanię, że "UE ma silniejszą pozycję"

Premier Irlandii ostrzega Wielką Brytanię, że "UE ma silniejszą pozycję"
Varadkar: "Gdyby UE i UK to były dwie drużyny grające w piłkę nożną, kto miałby silniejszą drużynę?". (Fot. Getty Images)
To Unia Europejska będzie na silniejszej pozycji w rozmowach handlowych z Wielką Brytanią - zasugerował dzisiaj premier Irlandii Leo Varadkar. Wyraził przekonanie, że zawarcie umowy do końca roku jest możliwe, ale będzie trudne.
Reklama

"Unia Europejska jest unią 27 państw członkowskich. Wielka Brytania jest tylko jednym krajem. I mamy ludność i rynek liczący 450 mln ludzi. Wielka Brytania to około 60 milionów. Więc gdyby to były dwie drużyny grające w piłkę nożną, kto miałby silniejszą drużynę?" - przyznał Varadkar w rozmowie ze stacją BBC.

Umowa handlowa regulująca stosunki między UE a Wielką Brytanią po Brexicie powinna zostać zawarta w ciągu 11-miesięcznego okresu przejściowego, który rozpocznie się 31 stycznia. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte - lub nie zostanie wydłużony okres przejściowy, co brytyjski premier Boris Johnson wyklucza - wtedy w handlu między obydwoma stronami zaczną obowiązywać cła i inne bariery.

Varadkar uważa, że biorąc pod uwagę zakres porozumienia, krótki czas na jego osiągniecie, a także fakt, iż będzie ono musiało zostać zatwierdzone przez parlamenty narodowe wszystkich krajów członkowskich, zdążenie w terminie może być trudne.

"Moja ocena jest taka, że bardziej prawdopodobne jest, iż będziemy potrzebowali przedłużenia w celu sfinalizowania umowy o wolnym handlu i przyszłego partnerstwa gospodarczego, niż że nie będziemy go potrzebowali" - podkreślił irlandzki premier.

Ostrzegł też Wielką Brytanię, by nie próbowała negocjować odrębnych porozumień dotyczących poszczególnych sektorów gospodarki, gdyż konieczne jest zawarcie jednego, całościowego.

"Ostateczna umowa, nowe relacje będą musiały być kompleksowe" - podkreślił. "Kiedy słyszę, jak ludzie mówią o kawałkach, to brzmi to trochę jak mieć ciastko i zjeść ciastko. To nie jest coś, co będzie działać w Europie. Być może będziecie musieli pójść na ustępstwa w takich dziedzinach, jak rybołówstwo, aby uzyskać od nas ustępstwa w takich obszarach, jak usługi finansowe" - dodał.

Varadkar: W UE istnieje obawa, że Wielka Brytania po Brexicie będzie próbowała podkopywać unijne standardy regulacyjne. (Fot. Getty Images)

Według szefa irlandzkiego rządu, w UE istnieje obawa, że Wielka Brytania po Brexicie będzie próbowała podkopywać unijne standardy regulacyjne. Wprawdzie Johnson zapewniał go, że tak nie będzie, unijni przywódcy chcieliby, aby to zobowiązanie zostało w wiążący sposób zapisane w porozumieniu.

Varadkar rozmawiał dzisiaj w Dublinie z głównym unijnym negocjatorem ds. Brexitu. Z racji skali wymiany handlowej z Wielką Brytanią, Irlandia będzie tym krajem, który najmocniej odczuje skutki ewentualnego fiaska rozmów miedzy Londynem a Brukselą.

Ostrzeżenia Varadkara wobec Londynu mają także związek z zaplanowanymi na 8 lutego br. wyborami parlamentarnymi w Irlandii, w których nie może on być pewien utrzymania się na stanowisku.

Czytaj więcej:

Irlandia: Wybory parlamentarne odbędą się 8 lutego

Johnson obiecuje "mocne wsparcie" Irlandii Północnej

Źródło unijne: UE zakłada, że okres przejściowy po Brexicie zakończy się w 2020 r.

Premier Johnson podpisał porozumienie z UE o Brexicie

Ekspert: W piątek Brexit, ale w sobotę wszystko po staremu

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   27 stycznia 2020, 17:05

   Leo w porównaniu do borsuka nikomu nie służy

  • Iw
   28 stycznia 2020, 06:24

   Irlandia ostrzega UK,
   ale to śmiesznie brzmi

  • Do lw
   28 stycznia 2020, 09:30

   Moze i smiesznie , ale prawdziwie. Takie sa realia, ze UK nie ma nic do gadania, na razie tylko podskakuja i tylko tyle z tego podskakiwania.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.01.2021
  GBP 5.090 złEUR 4.534 złUSD 3.742 złCHF 4.213 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości