Menu

Premier Irlandii Leo Varadkar zrezygnował ze stanowiska

Premier Irlandii Leo Varadkar zrezygnował ze stanowiska
41-letni obecnie Varadkar obejmując urząd był najmłodszym premierem w historii Irlandii. (Fot. Getty Images)
Premier Irlandii Leo Vardkar złożył wczoraj wieczorem rezygnację z pełnionego stanowiska, ale będzie sprawował obowiązki szefa rządu do czasu wyłonienia jego następcy. W przeprowadzonych 8 lutego wyborach partia Varadkara Fine Gael zajęła trzecie miejsce.
Reklama

Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie nowego Zgromadzenia Irlandii (Dail Eireann), podczas którego posłowie próbowali wybrać premiera.

Zgodnie z przewidywaniami, żaden z czworga kandydatów - którymi byli liderzy czterech największych partii w izbie - nie uzyskał wymaganego poparcia. Varadkar otrzymał 36 głosów, co oznacza, że zagłosował na niego tylko jeden poseł spoza jego ugrupowania.

Po wieczornych głosowaniach Varadkar poinformował, że uda się do prezydenta Michaela D. Higginsa, aby złożyć na jego ręce rezygnację. Varadkar pozostanie na stanowisku do czasu wyłonienia następcy i prosto z pałacu prezydenckiego odleciał do do Brukseli, aby wziąć udział w szczycie Unii Europejskiej. Poinformował, że zamierza udać się jeszcze do USA przy okazji obchodzonego 17 marca dnia św. Patryka.

Proces powoływania następcy może potrwać dość długo, bo w nowo wybranym parlamencie nie widać żadnej realnej politycznie i matematycznie koalicji. W wyborach trzy partie - opozycyjna Fianna Fail (FF), lewicowa Sinn Fein i rządząca dotychczas Fine Gael (FG) - uzyskały podobną liczbę mandatów, odpowiednio 38, 37 i 35. Biorąc pod uwagę, że Zgromadzenie Irlandii liczy 160 posłów, to zdecydowanie za mało, aby skutecznie rządzić.

Wprawdzie najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest obecnie koalicja, lub jakiś układ między FF a FG, ale w takim przypadku to raczej lider tej pierwszej partii Micheal Martin, a nie Varadkar, stanie na czele rządu.

Varadkar był premierem od czerwca 2017 r. Objął to stanowisko, wygrywając wewnątrzpartyjne wybory po rezygnacji poprzedniego szefa rządu Endy Kenny'ego, który dwukrotnie poprowadził Fine Gael do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Dla Varadkara wybory z 8 lutego były pierwszymi, w których stał na czele partii.

41-letni obecnie Varadkar obejmując urząd był najmłodszym premierem w historii Irlandii, pierwszym nie ukrywającym swojego homoseksualizmu, a także pierwszym mającym obce korzenie - jego ojciec był imigrantem z Indii.

Czytaj więcej:

Kryzys mieszkaniowy ważniejszy dla Irlandczyków niż Brexit

Wybory w Irlandii: Opozycyjna Fianna Fail zdobyła najwięcej mandatów

Sinn Fein podejmie próbę stworzenia rządu

Irlandia: Sinn Fein przyznaje, że stworzenie lewicowego rządu będzie bardzo trudne

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   21 lutego, 09:03

   czyzby nastepny kraj i rzady prawicy?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama