Menu

Prasa w UK: Przytłaczająca wygrana Johnsona i historyczna porażka Corbyna

Prasa w UK: Przytłaczająca wygrana Johnsona i historyczna porażka Corbyna
"The Times" pisze, że wybory zmieniły polityczną mapę Wielkiej Brytanii. (Fot. Twitter/@TheTimes)
Wszystkie brytyjskie gazety na pierwszych stronach dzisiejszych wydań piszą o przekonującym zwycięstwie Partii Konserwatywnej w przedterminowych wyborach do Izby Gmin i historycznej klęsce opozycyjnej Partii Pracy.
Reklama

"Financial Times", który przed wyborami nie udzielił poparcia żadnej z partii, podkreśla, że podjęte przez premiera Borisa Johnsona ryzyko przedterminowych wyborów opłaciło się "w spektakularnym stylu", bo wyborcy w przytłaczającej większości poparli jego hasło "Dokończmy Brexit".

"The Times" pisze, że wybory zmieniły polityczną mapę Wielkiej Brytanii, bo "czerwony mur" laburzystowskich okręgów w północnej i środkowej Anglii został rozbity. Przewiduje też, że efektem spodziewanego dobrego wyniku Szkockiej Partii Narodowej (SNP) będzie napięcie między władzami w Londynie a Edynburgu w kwestii drugiego szkockiego referendum niepodległościowego.

Konserwatywny "Daily Telegraph", który tradycyjnie udzielił poparcia torysom, komentuje, że wybory umacniają pozycję Jeremy'ego Corbyna jako najmniej popularnego i najmniej skutecznego przywódcy Partii Pracy w jej współczesnej historii.

"The Guardian" pisze odrzuceniu przez wyborców propozycji "prawdziwej zmiany" Wielkiej Brytanii. (Fot Twitter/@TheGuardian)

Lewicowo-liberalny "The Guardian", który z pewnymi zastrzeżeniami, ale jednak poparł Partię Pracy, pisze o "druzgocącej porażce" Corbyna i odrzuceniu przez wyborców jego propozycji "prawdziwej zmiany" Wielkiej Brytanii. Przewiduje też, że w związku ze skalą przegranej Corbyn będzie musiał zmierzyć się z wezwaniami do rezygnacji.

Konserwatywny tabloid "Daily Mail" wzywa czytelników, by się "radowali", bo przytłaczające zwycięstwo konserwatystów "otwiera drogę do tego, by Wielka Brytania wreszcie opuściła UE". Pisze także, że konserwatyści zdobyli północ Anglii rozbijając "czerwony mur" bezpiecznych okręgów Partii Pracy.

Inny sprzyjający konserwatystom tabloid, "Daily Express", wyraził zadowolenie, że "po historycznym zwycięstwie wola wyborców w sprawie wyjścia z UE zostanie wreszcie wypełniona".

Konserwatywny tabloid "Daily Mail" wzywa czytelników, by się "radowali". (Fot. Twitter/@DailyMail)

Z kolei popierający Partię Pracy "Daily Mirror" pisze, że efektem jej najgorszego wyniku od 1935 roku jest "koszmar przed Bożym Narodzeniem", który jak przewiduje potrwa pięć lat.

Szkocki dziennik "The Herald" spodziewa się, że efektem sukcesu SNP będzie konstytucyjny kryzys, zaś szkocki tabloid "Daily Record" ujął sprawę bardziej bezpośrednio pisząc, że Wielka Brytania znalazła się "na krawędzi".

Czytaj więcej:

Lider Partii Pracy zapowiada swoją rezygnację

Wybory w UK: Brytyjskie gazety poparły poszczególne partie

Konserwatyści wygrywają wybory. Najlepszy wynik od lat 80. XX wieku

UE oczekuje "jak najszybszego głosowania ws. Brexitu"

Morawiecki: "Po wyborach w UK nastąpi stabilizacja polityczna"

  Komentarze
  • Grzegorz rozwadowski
   13 grudnia 2019, 16:00

   moze wreszcie sie wyjasni wyjezdzac z tego cyrku czy zostac

  • Jan
   13 grudnia 2019, 21:54

   Po prostu Brytyjczycy sa za brexitem wbrew temu co mowia emigranci. Drugie referendum skonczylo by sie porazka.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama